Inteligentne żarówki IKEA otrzymują wsparcie dla HomeKit, Alexy oraz Google Home

Jeszcze całkiem niedawno bezprzewodowe zarządzanie domowym oświetleniem brzmiało jak odległa przyszłość. Nieco później pomysł ten stał się rzeczywisty, a nawet względnie osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego. Z tego typu inicjatywą wyszła między innymi IKEA, a teraz jej inteligentnymi żarówkami będzie można zarządzać z poziomu smartfona, ponieważ otrzymują wsparcie dla trzech gigantów: Apple HomeKit, Amazon Alexa oraz Google Home.

IKEA to przedsiębiorstwo, którego oferta już dawno temu znacznie przekroczyła najzwyklejsze „meble i ozdoby”. Obecnie w tych szwedzkich sklepach można kupić wszystko – od dywanu, przez łóżko, meble kuchenne, dywan, antyramę, wazon i szklankę, aż po takie rarytasy jak zestaw do porządkowania kabli, lampka nocna z gniazdem USB, czy nawet… inteligentne żarówki, którymi można zarządzać bezprzewodowo.

Czy zapowiedzi się sprawdziły? Tak.

Mniej więcej dwa miesiące temu, informowaliśmy Was o tym, że linia produktów TRÅDFRI jeszcze tego lata otrzyma wsparcie dla systemów smarthome. Mamy dzisiaj dokładnie pięćdziesiąty dzień najcieplejszej pory roku, dosłownie chwilę temu minęliśmy jej półmetek. Wszystko tak, jak było obiecane.

 

Zgodnie z przewidywaniami, żarówkami marki IKEA sterować mogą zarówno Ci, którzy wybrali Apple HomeKit, jak i Ci, którzy zdecydowali się na system Google Home lub Amazon Alexa. Czy to oznacza większą funkcjonalność? Nie, po prostu teraz specjalny pilot można odłożyć w kąt i zastąpić go smartfonem lub tabletem. Ale, ku mojemu zdziwieniu, pojawiło się coś jeszcze…

Integracja z konkurencją?

Warto w tym momencie przypomnieć, że pierwszą spopularyzowaną ofertę inteligentych żarówek wprowadził Philips. Hue, bo właśnie tak nazywa się ta linia, oferuje w tym momencie więcej produktów niż IKEA, a już na pewno ma więcej zadeklarowanych użytkowników. Okazuje się jednak, że nie muszą się oni martwić brakiem kompatybilności, ponieważ – dzięki aktualizacji – żarówki TRÅDFRI będą widoczne również dla urządzeń pochodzenia holenderskiego – klienci nie będą musieli dodatkowo kupować przygotowanego przez Szwedów huba.

Czy oferta produktów smarthome, jaką posiada IKEA ma – oprócz relatywnie wysokich cen – jakieś wady? Niestety tak. Póki co, Szwedzi oferują wyłącznie żarówki w kolorze białym, które można tylko wyłączać lub zmieniać natężenie światła, lecz już w październiku powinny dołączyć do nich takie, które mogą zmieniać kolor na dowolny wybrany przez użytkownika.

AktualizacjaOkazało się, że urządzenia jednak nie są kompatybilne z inteligentnymi asystentami, mimo informacji, która pojawiła się na stronie każdego z produktów. Przedstawiciele marki na Facebooku sprostowali tę informację odpowiadając na pytanie zaniepokojonego użytkownika i dodali, że będziemy musieli poczekać jeszcze do jesieni.

źródło: 9to5Mac via TechCrunch
grafika główna: IKEA Sverige (YouTube)
aktualizacja: IKEA (Facebook)