Wciąż dostajesz komunikat „Aplikacja przestała działać” na Androidzie? Koniecznie zainstaluj tę aktualizację

Jeśli od rana mamy dziwne problemy ze stabilnością aplikacji na naszym smartfonie z Androidem, to znaczy, że smartfon zdążył zainstalować sprawiającą problemy aktualizację Google WebView. Co w takim wypadku zrobić?

Reklama

„Aplikacja przestała działać”

Jeśli dzisiejszego poranka zobaczyliśmy taki komunikat na naszym smartfonie z Androidem, to jesteśmy jednymi z wielu osób, których dotknęły problemy związane z aktualizacją systemowego programu Google WebView. Co dziwne, komunikat potrafił wyświetlać się w odniesieniu do aplikacji, które aktualnie były uruchomione, takich, które działały w tle, a nawet tych, których w ogóle nie odpalaliśmy. Dotyczy to na przykład Gmaila i mnóstwa innych programów.

System WebView odpowiedzialny jest za wyświetlanie treści internetowych w różnych aplikacjach, co tłumaczy, dlaczego monity o awarii pojawiają się globalnie. Składnik ten aktualizowany jest razem z przeglądarką Google Chrome na Androidzie.

Reklama

Pobierz aktualizację Android System WebView lub Google Chrome

Przez jakiś czas jedynym sposobem na to, by przywrócić stabilność systemowi Android, było odinstalowanie wszystkich aktualizacji aplikacji System WebView. Zalecała to nawet strona wsparcia Samsunga. Obecnie jednak dostępne jest prostsze i lepsze rozwiązanie.

Ponieważ programiści Google przez ostatnie godziny pracowali w pocie czoła nad szybką aktualizacją Android System WebView, została już ona wprowadzona do sklepu Google Play. Najnowsza wersja, o numerze 89.0.4389.105, pozbawiona jest już sprawiającego problemy elementu i przywraca stabilność systemowi Android. Zatem żeby uniknąć lub pozbyć się ustawicznie wyświetlających się komunikatów o aplikacjach, które przestały działać, wystarczy pobrać aktualizację ze sklepu Google Play.

Jeśli nie ma opcji aktualizacji składnika Android System WebView, warto spróbować zaktualizować przeglądarkę Google Chrome. Możecie zrobić to, przechodząc do sklepu Google Play tędy.

Jak widać, czasem samo Google potrafi sporo namieszać w Androidzie. Wystarczy jedna niefortunna aktualizacja i wszystko sypie się jak domek z kart. Dobrze, że poprawka została wydana tak szybko – inaczej Google zaszkodziłoby opinii swojej i dziesiątek producentów smartfonów z Androidem.

  1. Jeśli Android nie sprawia problemów, to warto poczekać, aż się aktualizacja przyjmie. A jeśli wciąż widzisz denerwujące komunikaty, to w Ustawieniach systemu znajdź sekcję Aplikacji, namierz apkę WebView i odinstaluj aktualizacje – wtedy wróci ona do „czystego” stanu i powinno wszystko działać jak trzeba. A po jakimś czasie zaktualizujesz sobie tę apkę ze sklepu Google Play.

   1. A jeśli nie mogę ani zakutoaluzować, a większość aplikacji wysyła ten chory komunikat i nie mogę ich otworzyć. Co mam zrobić. Pytam jako laik. Poproszę krok po kroku. Za chwilę oszaleje

    1. Przejdź do sklepu Google Play i wyszukaj aplikację Google Chrome, a następnie kliknij „Aktualizuj”. Może pomóc :)

    2. W moim wypadku pomogła aktualizacja Google Chrome ze Sklepu Play.
     U żony podobny efekt , czyli wszystko wróciło do normy.
     Sposób z WebView nie był wykonalny, bo aplikacji nie można było zainstalować.

     1. Dzięki, twój sposób działa. Jak coś dla wszystkich co mają problem. Łatka android systemWebView automatycznie sama się pobrała więc była aktualna, aktualizacja google chrome rozwiązała problem.

 1. Nie mam opcji instalacji, a mam problem z odpaleniem systemowego odtwarzacza muzyki bo cały czas go wywala.

 2. Tak to jest jak każda aplikacja uzależniona od jednego pakietu śledzącego. Trzeba odzwyczaić Sue od monopolu Google i problemu nie ma.

  1. A no przecież dzieje się to tak często i awarie trwają tak długo, że najlepiej nie korzystać wcale…
   Jak żyć?

  2. Zawsze mozesz to odinstalowac i uzywac firefoxa. Ja mam telefon od google ale praktycznie nie uzywam ich aplikacji i nie mialem zadnych crashow.

 3. W sklepie Play żadna aplikacja nie chce się zaktualizować. Po kliknięciu „aktualizuj” poprostu kręci się bez końca, nic się nie dzieje, cały czas pisze „Oczekuję…”. Co teraz?

 4. Miał ktoś podobny problem, że nie da sie zaktualizować, bo sklep play nie działa? U mnie wyskakuje nowy komunikat co 1-3sekundy o tym że usługi google play wciaż przestaje działac, lub panel informacyjny wciaż przestaje działać. Zaktualizowałem androida(mam androida 10 telefon xiaomi redmi note 8 pro), wyczyściłem pliki cache chroma, tego android webview, usług google play ale nic nie pomoglo :(

 5. Jeżeli ktoś nie może pobrać aktualizacji Chrome lub Webview to usuń pliki Google Play Store, włącz ponownie i spróbuj wtedy.

 6. Trzeba zaktualizować hms, później
  ustawić jako główną przeglądarkę inną niż chrome i zalogować do usług google, wtedy będzie można przeprowadzić aktualizację usług google vebview itp. u mnie nie działał sklep play, chrom itd ponieważ wszystko było synchronizowane w google które nie mogło się zaktualizować. Teraz wszystko działa.

 7. Pobrane i zainstalowane bez problemu, choć fakt czasem ta apka/pakiet nie daje się zaktualizować po kliknięciu Aktualizuj i tak sobie wisi dłuższy czas, ale czasem coś mu się odwiedzi i leci update ;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama