Putin podpisuje ustawę, która zakazuje VPN w Rosji

Rosja banuje sieci VPN i inne technologie, które umożliwiają użytkownikom uzyskanie anonimowego dostępu do zagranicznych witryn internetowych.

Według państwowej agencji prasowej RIA, nowe prawo nie jest skierowane „przeciwko obywatelom, którzy przestrzegają prawa”. Leonid Levin, przewodniczący komisji ds. polityki informacyjnej i technologii przekonuje, że ustawa jest wymierzona w osoby próbujące zyskać dostęp do nielegalnych treści.

Zakres tego, co uważane jest w Rosji za „nielegalne treści”, znacznie się poszerzył w czasie trwania trzeciej kadencji prezydenckiej Putina, a rząd ma teraz większą kontrolę nad tym, do czego ludzie mają dostęp lub co publikują online. Jak zauważa jedna z pozarządowych organizacji Freedom House, „prawa zwalczające ekstremizm w Rosji są powszechnie stosowane jako pretekst do blokowania treści politycznych, często bez jakiegokolwiek nadzoru sądowego”.

Rosyjskie próby ograniczenia dostępu do informacji przez internet są zgodne z ustawami przyjętymi w 2015 roku. Rząd zatwierdził wtedy pakiet ustaw, w myśl których wszystkie dane obywateli Rosji mają być przechowywane wyłącznie na rosyjskich serwerach. W zeszłym roku doszły do tego rozporządzenia wymagające od operatorów telekomunikacyjnych oraz internetowych dostarczania danych o ruchu na ich łączach. Analiza otrzymanych w ten sposób informacji najwyraźniej skłoniła rosyjski parlament do przegłosowania postanowień, by dostawcy VPN zaprzestali działalności na terenie kraju.

Federacja Rosyjska nie jest jedynym państwem, które będzie utrudniać swoim obywatelom dostęp do globalnego internetu. Odpowiednie narzędzia mają już na przykład Chiny, gdzie ruch internetowy wychodzący „poza” ich granicę, podlega sporym ograniczeniom.

 

źródło: TechCrunch
na zdjęciu: Moskwa nocą