Już teraz za darmo pobierzesz książkę do nauki Linuksa, która rzeczywiście może się przydać

W sieci czy na sklepowych półkach znajdziemy sporo książek wprowadzających do świata Linuksa. W sporej liczbie z nich (a przynajmniej w tych, z którymi się sam spotkałem), znajdziemy pewien utarty szablon lekcji, gdzie użytkownik uczy się mnóstwa przeróżnych komend i działań konsolowych, ale nie zapoznaje się z wieloma przydatnymi na co dzień funkcjami. Z tego schematu wyrywa się książka MagPi Essentials Conquer the Command Line, którą możecie teraz pobrać za darmo.

Reklama

Wiele kursów uczy Linuksa od strony Terminala, i to niekiedy w nieco dziwny sposób, gdzie wykonanie jednej czynności  uczymy się wykonywać na cztery różne sposoby, a tak naprawdę przyda się tylko jeden. Po odbyciu tego typu kursów osoba instaluje sobie takie Ubuntu i umie jednocześnie bardzo dużo, i niemalże nic.

Oczywiście to tylko moje zdanie, jednak takie mam spostrzeżenia po tym, jak wielu moich znajomych rozpoczęło swoją pingwinią przygodę właśnie na laboratoriach w szkole wyższej.

Z pomocą przychodzi książka MagPi Essentials Conquer the Command Line, która naprawdę mnie zauroczyła. Dlaczego? Została ona stworzona głównie dla właścicieli komputerów Raspberry Pi z systemem Raspbian i podobnie jak inne pozycje, skupia się tylko na terminalu ucząc wielu działań, jednak nie tylko tych typowych, ale również tych, które przydają się na co dzień. Na przykład dowiemy się z niej jak instalować aplikacje i jak je potem aktualizować. Podpowie również jak wykonać update samego systemu.

fragment książki Conquer the Command Line

Tak jak wspomniałem wcześniej, książka została stworzona pod system Raspbian, który to bazuje na Debianie. Na tej dystrybucji bazuje wiele przeróżnych systemów, w tym Ubuntu, a więc komendy odnoszące się do instalacji programów itd. na produkcie od Canonical będą takie same bądź podobne.

Warto zaznaczyć, że pozycja ta została naprawdę dobrze przygotowana – jest wręcz przepełniona kolorami, a każdy obrazek jest bardzo starannie opisany, tak aby kursant jak najlepiej zrozumiał każdy element. Spodobały mi się również wstawki na marginesach, które w prosty sposób tłumaczą pewne elementy czy dają ciekawe podpowiedzi.

Fragment książki Conquer The Command Line

Książkę MagPi Essentials Conquer the Command Line możecie za darmo pobrać >z tej strony<. Muszę jednak zaznaczyć, że pozycja ta jest w całości napisana w języku angielskim, co dla niektórych może być to przeszkodą.

Źródło: Forbot przez Pepper