YouTube zhakowany. Despacito usunięto z serwisu, a inne popularne klipy "zyskały" nowe miniatury i tytuły 16

YouTube zhakowany. Despacito usunięto z serwisu, a inne popularne klipy „zyskały” nowe miniatury i tytuły

Konta Vevo na YouTube padły ofiarą hakerów. Wiele popularnych teledysków zniekształcono przez podmianę treści, miniatur, a niektóre po prostu zniknęły z serwisu. Taki los spotkał na przykład „Despacito” Luisa Fonsiego czy liczące setki milionów odtworzeń piosenki Drake’a, Shakiry, Kate Perry czy Maroon 5.

W wypadku Despacito, w wynikach wyszukiwania pojawiała się miniatura przedstawiająca gang trzymający broń, a opis teledysku został zmieniony przez hakerów nazywających się Prosox i Kuroi’sh. Chcąc odtworzyć klip, użytkownik był informowany o tym, że materiał został usunięty z YouTube. Aktualnie znów jest on dostępny.

Mnóstwo innych popularnych teledysków również zostało zniekształconych, w tym utwory Chrisa Browna, Shakiry, Dj Snake’a, Seleny Gomez, Drake’a, Katy Perry i Taylor Swift. Niektóre z nich nadal mają zmienione tytuły lub miniatury, choć sama treść pozostała nienaruszona.

Wszystkie materiały, które ucierpiały w wyniku ataku hakerskiego, zostały przesłane z kont Vevo artystów, więc wydaje się prawdopodobne, że żartownisie mogli wykorzystać jakąś lukę w zabezpieczeniach Vevo. Jeden z hakerów twierdzi, że użył prostego „skryptu” do zmiany tytułów teledysków.

Problem z zabezpieczeniami treści miał nie tyle YouTube, co Vevo, administrujące przejętymi kontami.

Nie wydaje się, żeby hakerom przyświecał jakiś szczególny cel – przynajmniej nic na to nie wskazuje. To ciekawe, bo przecież mogliby na tym zarobić. Zapewne wielu byłoby w stanie im zapłacić za to, by Despacito zniknęło z YouTube’a na trochę dłużej ;)

[AKTUALIZACJA]

W związku ze sprawą, otrzymaliśmy komentarz Google Polska. Oto on:

„Po zaobserwowaniu niecodziennej aktywności na kilku kanałach należących do VEVO, w porozumieniu z nimi szybko zablokowaliśmy dostęp do tych kanałów w czasie gdy VEVO przygląda się temu problemowi.”

źródło: The Verge, scoopwhoop