Xiaomi zaprezentowało inteligentne… buty

Patrząc na ofertę Xiaomi, można odnieść wrażenie, że znajduje się w niej dosłownie wszystko. Chińczycy produkują bowiem zarówno sprzęt RTV, jak i AGD oraz całe mnóstwo innych rzeczy. Wśród tych bardziej nietypowych znalazły się zaprezentowane właśnie inteligentne… buty.

Nie jest to jakieś specjalne novum, ponieważ podobną propozycją pochwaliło się w zeszłym roku na przykład Lenovo. Mnie jednak osobiście bawi, że firmy, których byśmy nie podejrzewali o takie ambicje, wchodzą na zupełnie nowe rynki, na przykład obuwia sportowego.

Reklama

Oczywiście nie są to zwykłe buty – są to smart-buty. Wyposażono je bowiem w procesor Intel Curie, który rejestruje oraz magazynuje wszystkie dane fitnessowe (czyli m.in. przebyty dystans, spalone kalorie itp.), podczas gdy użytkownik się porusza. Potrafi też rozpoznać, jaką czynność w danym momencie wykonuje – czy chodzi, czy biega, czy na przykład się wspina. Wbudowany akumulator ma zapewnić do 60 dni pracy.

Za projekt smart-butów odpowiada Shanghai Runmi Technology Co. Ltd. Powstały one głównie z myślą o sportowcach. Oczywiście posiadają też odpowiednie rozwiązania, aby „pomóc” w treningu. W sprzedaży dostępne będą następujące wersje: czarna i niebieska dla mężczyzn, czarna i różowa dla kobiet oraz tzw. Blue Edition odbijająca światło w ciemności. Jeżeli więc ktoś lubi trenować w nocy, to nie ma obawy, że nadjeżdżający samochód go nie zauważy.

Cenę butów ustalono na 299 juanów, czyli równowartość 180 złotych.

Źródło: GizChina, GizmoChina