Niemal co dziesiąty smartfon w Polsce to Xiaomi | Tabletowo.pl

Niemal co dziesiąty smartfon w Polsce to Xiaomi

Dołącz do dyskusji 0

Czy to komuś odpowiada czy nie, Xiaomi na dobre zadomowiło się na polskim rynku smartfonów i radzi sobie na nim całkiem nieźle. Według danych dostarczonych przez ABC Data, niemal co dziesiąty smartfon z wolnej sprzedaży kupiony w tym roku w Polsce ma logo chińskiego producenta na obudowie. A to jeszcze nie koniec europejskiej ekspansji Xiaomi.

Telefony Xiaomi odniosły sukces głównie dlatego, że trafiły do dystrybucji operatorskiej. Nietrudno wybrać z oferty telefonii komórkowych smartfon, który byłby dobry – trudniej o taki, który spełniałby swoje zadania i jednocześnie był tani na starcie i dostępny w niewysokich abonamentach. A tak jest z Xiaomi, stąd popularność modeli tego producenta.

Dotyczy to smartfonów sprzedanych w tym roku, i to tylko na wolnym rynku. Trzeba zatem wziąć pod uwagę to, że nie chodzi o całościowo pojęty rynek smartfonów w Polsce, a tylko o tę część, którą stanowią telefony kupione w sklepach (czyli w gruncie rzeczy jakieś 40% wszystkich sprzedanych w tym roku urządzeń).

A nawet wolny rynek smartfonów dzieli się na dwa segmenty:

  • segment sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży elektroniki – i tu jest to „8-10 procent”.
  • segment sklepów wielkopowierzchniowych – tutaj udział jest mniejszy. Są wyjątki, np. w RTV Euro AGD wskaźnik wynosi kilkanaście procent.

Jakkolwiek, są to dobre wieści zwłaszcza dla tych, którzy liczyli na taki obrót wydarzeń. Wszak jeszcze niedawno w ABC Data stawiano sobie właśnie taki cel.

Nawet te 8% w skali całego kraju, i to zaledwie w 9 miesięcy po uruchomieniu oficjalnej dystrybucji w Polsce to świetna statystyka. Przewiduje się podobne, a nawet lepsze wyniki na Litwie. Xiaomi właśnie wprowadza tam swoje pierwsze smartfony. Ich dystrybucją zajmie się Telia – przez której ręce przechodzi 40% smartfonów sprzedawanych w tym kraju. Wobec tego można się spodziewać, że Xiaomi Litwę po prostu podbije. Firma zamierza wejść również na rynek w Estonii i Łotwie. Na razie nie ma dokładnej daty rozpoczęcia tam sprzedaży.

W sumie nie dziwię się, że Xiaomi się tak ładnie u nas rozgościło. Dobre podzespoły, niezłe wykonanie i cena, która jest po prostu OK, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją. Przecież to takie proste ;)

źródło: GSMonline

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona