Xiaomi R1 (fot. MyDrivers)

Xiaomi rozpoczyna prace nad MIUI 10. Nakładka ma być bardziej inteligentna

Wczoraj odbyła doroczna konferencja poświęcona MIUI – niestandardowej wersji oprogramowania dla smartfonów Xiaomi, opartej na systemie Android. Na imprezie ogłoszono, że chiński producent rozpoczyna prace nad jej kolejną edycją: MIUI 10.

Podczas konferencji, Hong Feng, współzałożyciel, wiceprezes Xiaomi i lider działu MIUI powiedział, że firma skoncentruje się teraz na wprowadzaniu funkcji sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. To ambitny, nowy cel, choć widać w nim ewidentną chęć równania do innych producentów, takich jak Apple, Google czy Huawei. Wspomnieni giganci technologiczni już postarali się o odpowiednie inwestycje w inteligentne rozwiązania w swoich urządzeniach. Czas więc na Xiaomi.

Dla porównania, MIUI 9, który aktualnie użytkowany jest przez wielu posiadaczy telefonów Xiaomi, został stworzony w celu usprawnienia pracy systemu, ulepszenia jego stabilności, płynności obsługi i poprawienia czasu działania smartfonu na baterii. Xiaomi chce utrzymać te zalety, dołączając do tego sztuczną inteligencję, której zadaniem będzie zapewne uczenie się zwyczajów użytkownika i wykorzystywanie zebranych danych do personalizowania obsługi MIUI 10.

Hong Feng wspomniał również w jednym z wywiadów, że Xiaomi będzie nadal kłaść nacisk na dostępność swoich urządzeń. Firma nie chce zatrzymywać się tylko na tych rynkach, gdzie ma już względnie stabilną pozycję, a rozszerzać się o kolejne.

Szacuje się, że z MIUI korzysta ponad 280 milionów użytkowników, z czego 20% (około 56 milionów) mieszka poza Chinami.

 

źródło: Weibo przez PhoneArena, GSMarena