Jeśli jeszcze nie gubisz się w smarfonach Xiaomi… Są dwie nowości do zapamiętania: Redmi Y1 i Redmi Y1 Lite

Być może coś przeoczyłam przez ostatnie zabieganie, ale o ile o dzisiejszej konferencji HTC pamiętałam, tak prezentację nowych urządzeń od Xiaomi wyparłam z pamięci. A okazało się, że dzisiejszego poranka chiński koncern pokazał światu nową serię smartfonów – Redmi Y, do których należą aktualnie dwa modele: Redmi Y1 i Redmi Y1 Lite. Ja już się pogubiłam w rodzinie smartfonów od Xiaomi – serio.

Świetny stosunek ceny do jakości i oferowanych parametrów – taka dewiza przyświecała Xiaomi w tworzeniu obu tych urządzeń. I faktycznie, trudno się nie zgodzić co do niskich cen, bo Redmi Y1 wyceniony został na równowartość 500 złotych (620 złotych w wyższej wersji), natomiast Redmi Y1 Lite – 400 złotych. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do Indii, ale niewykluczone, że w późniejszym czasie pojawią się też na innych rynkach, w tym polskim (bezpośrednio lub pośrednio, dzięki chińskim sklepom).

Xiaomi doskonale zdaje sobie sprawę z popularności zjawiska fotografowania samego siebie (no dobra: selfie), za sprawą czego najważniejszym komponentem Redmi Y1 jest przednia kamerka. 16 Mpix, dioda LED, f/2.0. I choć może zdziwicie się, że to są parametry jako-takie, tak z tyłu aparat faktycznie jest słabszy – 13 Mpix i f/2.2. Miejcie jednak gdzieś z tyłu głowy cenę tego produktu, która wiele tłumaczy i powoduje, że można mu wiele wybaczyć.

Dość ciekawie wygląda połączenie pozostałych parametrów. Mamy tu bowiem Snapdragona 435 z 3/4 GB RAM, 32/64 GB pamięci wewnętrznej oraz czytnik linii papilarnych z tyłu. No dobrze, na czym zatem producent oszczędził? Przede wszystkim na wyświetlaczu – jego rozdzielczość wynosząca 1280 x 720 pikseli przy przekątnej 5,5″ wygląda, co tu dużo mówić, marnie. Dodatkowo mamy tu port microUSB zamiast USB typu C. A i systemem operacyjnym jest Android 7.1.2 Nougat, przykryty jednak przez MIUI 9.

Z pozytywnych rzeczy na pewno fakt, że w Redmi Y1 znajdziemy port podczerwieni oraz standardowy dual SIM (2x nanoSIM + obok microSD). Nie zabrakło też 3.5 mm jacka audio, GPS, WiFi, LTE, Bluetooth 4.2 oraz akumulatora o pojemności 3080 mAh. Wymiary modelu to 153 x 76,2 x 7,7, natomiast masa: 153 g.

Xiaomi Redmi Y1 Lite różni się od Redmi Y1 zastosowanym procesorem – działa dzięki Snapdragonowi 425 przy współpracy z 2 GB RAM. Ma też mniej pamięci wewnętrznej – 16 GB. Pozostałe parametry ma takie same.

Oba smartfony trafią do sprzedaży 8 listopada.

źródło: androidcentral, Xiaomi, androidauthority