fot. Xiaomi

Xiaomi: przyszłe wersje MIUI pomogą chronić prywatność

W sieci pojawiły się doniesienia, jakoby Xiaomi pracowało nad autorskim systemem ochrony prywatności użytkownika, który miałby działać równolegle do mechanizmów wbudowanych w system Android. Przydatna funkcja może pojawić się w jednej z przyszłych wersji nakładki MIUI.

Reklama

Sklep Google Play jest miejscem, w którym możemy znaleźć całe mnóstwo różnorakich aplikacji. Niestety, nie wszystkie z nich to te dobre aplikacje. Istnieje grupa programów, których zadaniem jest, przede wszystkim, zaszkodzić użytkownikowi poprzez wykradanie jego cennych danych zapisanych w telefonie.

Dzięki nadmiarowym uprawnieniom nadanym w procesie instalacji możliwe jest, że prosta gierka uzyska dostęp do pamięci czy lokalizacji urządzenia, co w niepowołanych rękach może oznaczać duże kłopoty. To właśnie z takimi aplikacjami planuje walczyć Xiaomi.

Reklama

Świadomy użytkownik to bezpieczny użytkownik

Oprogramowanie, nad którym pracuje chiński producent smartfonów, ma za zadanie wykrywać nietypowe aktywności aplikacji działających w tle i informować o tym użytkownika. Wszystko po to, by ten mógł osobiście zweryfikować, czy dana aplikacja rzeczywiście potrzebuje dostępu do konkretnych danych, zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest używana.

Dzięki temu posiadacz telefonu może się dowiedzieć, że niedawno zainstalowana gra ma dostęp do kamery i korzysta z niej nawet wtedy, gdy nikt w nią nie gra. Podobnie z prostym kalkulatorem, który okazuje się rejestrować i wysyłać dane odnośnie lokalizacji użytkownika. Takie i podobne przykłady to bezsprzecznie spore zagrożenie, dlatego zawsze warto wiedzieć, co dzieje się z naszym telefonem, kiedy na niego nie patrzymy. 

smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (źródło: Xiaomi)

Pozostaje trzymać kciuki za Chińczyków i liczyć na to, że opracowane przez nich nowe oprogramowanie sprawdzi się i już wkrótce będziemy mogli z niego korzystać. Niestety, nie ma precyzyjnych informacji odnośnie tego, na jakim etapie rozwoju jest obecnie omawiany projekt.

Nie wiadomo nawet, czy wypracowane zmiany kiedykolwiek trafią do klienta końcowego. Skoro jednak Xiaomi podjęło temat, znaczy, że poważnie podchodzi do tematu bezpieczeństwa, który w najbliższych latach może przybrać na znaczeniu jeszcze bardziej, niż do tej pory.

Źródło: Android Central

Reklama