Poznajcie Mijia 4K – pierwszą kamerkę sportową w 100% od Xiaomi

Xiaomi Mijia 4K to zupełnie nowa propozycja Chińczyków w segmencie kamer sportowych. Co oferuje ich najnowszy produkt?

Mijia 4K to pierwsza kamerka sportowa, która wyszła spod skrzydeł chińskiego koncernu. Nie bądźcie zaskoczeni tym stwierdzeniem. To, co znane jest szerzej światu pod nazwą „Xiaomi Yi”, to kamery produkowane przez Yi Technologies – Xiaomi było tylko partnerem handlowym, pomagającym w dystrybucji. Mijia 4K jest więc pierwszą kamerą sportową w całości stworzoną przez Xiaomi.

Xiaomi Mijia 4K (fot. Xiaomi)

Co oferuje najnowsza kamerka sportowa chińczyków? Oto specyfikacja:

 • 6-osiowa elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS),
 • nagrywanie w rozdzielczości 4K (max. 30 klatek na sekundę),
 • ekran o przekątnej 2,4 cala,
 • procesor Ambarella A12-S75,
 • sensor Sony IMX317 o rozdzielczości 8 Mpix,
 • przysłona f/2.8, kąt widzenia 145°,
 • wsparcie dla formatu RAW,
 • łączność przez Wi-Fi i Bluetooth,
 • akumulator o pojemności 1450mAh,
 • wymiary: 71,5×42,7×29,5 mm,
 • waga: 99 gramów.
Xiaomi Mijia 4K (fot. Xiaomi)

Najważniejszym elementem Xiaomi Mijia 4K jest 8 Mpix sensor Sony IMX317. Wspiera go aż siedem szklanych soczewek (światło f/2.8, kąt widzenia 145°) wraz z wbudowanym filtrem UV. Zarówno rozdzielczość, jak i kąt widzenia są nieco niższe niż u większości konkurentów. Zdjęcia wykonywane są w pełnej rozdzielczości 8 Mpix, filmy natomiast w 4K (max. 30 klatek na sekundę), Full HD (max. 100 klatek na sekundę) oraz HD (max. 200 klatek na sekundę).

Xiaomi Mijia 4K (fot. Xiaomi)

Funkcją, o której warto wspomnieć, jest „6-osiowa elektroniczna stabilizacja obrazu”, którą zresztą chwali się mocno sam producent. Mija 4K korzysta z BMI 160 IMU – sensoru dostarczonego przez firmę Bosch, zbudowanego z 3-osiowego akcelerometru oraz 3-osiowego żyroskopu. W połączeniu ze specjalnym algorytmem, nasze zdjęcia robione z „rąsi” powinny być ostre niczym brzytwa, a filmy płynne i stabilne.

Xiaomi Mija 4K (fot. Xiaomi)

Kamerka waży jedyne 99 gramów, co przy wymiarach 71,5×42,7×29,5 mm czyni z niej urządzenie bardzo kompaktowe. Zasilający całość aumulator ma 1450 mAh pojemności, co według zapewnień producenta ma wystarczyć na dwie godziny nagrywania materiału w 4K lub też trzy godziny, jeśli rozdzielczość obniżymy do Full HD. Warto odnotować, że sama bateria jest wymienna.

Xiaomi Mijia 4K (fot. Xiaomi)

Mijia 4K wyposażona jest w moduł Wi-Fi (do sparowania jej z smartfonem wraz ze specjalną aplikacją) oraz Bluetooth. Co do portów, kamerka ma najprawdopodobniej tylko złącze microUSB. W zestawie sprzedażowym, oprócz samego urządzenia, znajdziemy także kabel do ładowania i przesyłu danych oraz instrukcję obsługi.

Cenę ustalono na 189,99 dolarów, czyli równowartość ~700 złotych.

Xiaomi Mijia 4K (fot. Xiaomi)

Jak oceniacie – bądź co bądź – pierwszą kamerkę sportową od Xiaomi? Czy sprzęt jest warty swojej ceny?

Źródła: MIUI.com, elProducente.com