Xiaomi Mi Pad 3

Czy Mi Pad 4 będzie pierwszym tabletem tej serii Xiaomi ze Snapdragonem?

Mi Pady na ogół oferowały dotąd naprawdę dobre parametry w rozsądnych cenach, do tego wyglądając jak klony iPadów Mini. Mi Pad 4 najprawdopodobniej jest już w fazie projektu i niewykluczone, że po raz pierwszy w historii tej linii urządzeń, zyska on procesor od Qualcomma.

Koledzy z XDA Developers to mają ciekawe hobby. Przeszukują kod nowych wersji firmowego oprogramowania Xiaomi, żeby znaleźć odnośniki do nowych urządzeń firmy. I okazuje się, że są w tym naprawdę skuteczni.

Odnalezione wzmianki w firmware Xiaomi dotyczą kilku rzeczy. Pierwszą z nich jest na przykład kwestia gęstości pikseli w ekranie niezapowiedzianego jeszcze urządzenia. W Mi Padach osiągała ona poziom 326 PPI, zaś zapisy w nowym wydaniu oprogramowania Xiaomi wspominają o sprzęcie z wyświetlaczem o gęstości pikseli 320 PPI. Czyżby miałby to być właśnie Mi Pad 4?

Są też detale dotyczące pojemności baterii, które wskazują na akumulator o pojemności 6000 mAh. Xiaomi nie przyzwyczaiło nas do sprzedawania smartfonów z takimi ogniwami, zaś Mi Pady miały dotąd w bateriach od 6190 mAh do 6700 mAh. Znów może to być odnośnik do nowej wersji tabletu.

I kolejna poszlaka: w meandrach kodu znajdują się powiązane ze słowem „tablet” ustawienia interfejsu, gdzie jak choćby w phabletach Mi Max, UI sprzężone jest z określeniem „normalny”, czyli dostosowany do smartfonowego trybu wyświetlania interfejsu.

Xiaomi Mi Pad 3

Raport XDA Developers wspomina także, że w nowym, nieokreślonym jeszcze urządzeniu, znajdziemy Snapdragona 660. Do tej pory Xiaomi nie stosowało procesorów Qualcomma w swoich tabletach. Mi Pad miał chipset od Nvidii (Tegra K1), Mi Pad 2 dostał Atoma x5 od Intela, a Mi Pad 3 działał na MediaTeku MT8176. Wygląda to tak, jakby producent nie mógł się zdecydować na jednego producenta procesorów.

Jest też słówko o aparatach: główny 13 Mpix i 5 Mpix z przodu (ten drugi jest taki sam jak w Mi Padzie 3). Dziwne jest jednak to, że oprogramowanie układowe odnosi się do wyświetlacza o proporcjach 18:9, co jak na tablet byłoby naprawdę niespotykane. W związku z tym trzeba wziąć pod uwagę, że spryciarze z XDA Developers tak naprawdę przyglądają się tylko jakimś pozostałościom po tabletowej przeszłości firmware’u, i że nie jest to wcale świadectwem nadejścia Mi Pada 4, a prędzej jakiegoś nowego smartfona.

Z drugiej jednak strony Mi Pad 3 nie jest już w żaden sposób eksponowany przez Xiaomi (informacje o nim zniknęły nawet z oficjalnego serwisu internetowego producenta), a w październiku 2017 roku szef produktowy firmy potwierdził, że już pracuje się w niej nad następcą Mi Pada 3.

Zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące. Wszystko to jest jednak bardzo mgliste. Oby tylko Xiaomi nie zdecydowało się o całkowitym wygaszeniu linii Mi Pad. Byłoby szkoda.

https://www.tabletowo.pl/2018/04/23/xiaomi-mi-pad-4-w-przygotowaniu/

źródło: XDA Developers przez AndroidAuthority