Wypożyczalnia samochodów elektrycznych uruchomiona w Katowicach dzięki wysiłkom Taurona i ING Banku Śląskiego

W Katowicach ruszyła pilotażowa usługa wypożyczania pojazdów elektrycznych. Projekt jest na razie uruchomiony testowo i bazuje na 20 samochodach elektrycznych oraz 23 stacjach ładowania. Auta mają się przysłużyć przede wszystkim gościom szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w przyszłym miesiącu, ale przydadzą się także mieszkańcom Katowic i gościom odwiedzającym miasto.

Klienci katowickiego carsharingu będą mogli wybierać spośród aut BMW, Renault i Nissana. Stacje ładowania zaś są tak zaplanowane na terenie całego miasta, by można było swobodnie poruszać się po nim bez obaw, że akumulatory wyczerpią się, zanim dojedziemy do miejsca uzupełnienia energii w bateriach.

Reklama

Co ważne – kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z terminali całkowicie bezpłatnie.

Pierwsze wozy zostaną oddane do użytku 3 grudnia. Pięć BMW i3 oraz pięć Renaut Zoe będą do dyspozycji chętnych, którzy wyposażą się w aplikację testową eCar od Taurona. Będzie ona przypominać inne tego typu programy do carsharingu – pozwoli na wypożyczenie samochodu, uruchomienie go i oddanie.

Kolejne auta: pięć Volkswagenów e-Golf oraz pięć Nissanów Leaf zostanie oddanych do dyspozycji uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.

Nissan Leaf

Projekt działa na zasadzie pilotażu. Tauron przy współpracy z ING Bankiem Śląskim zamierza wykorzystać zgromadzone przy tej okazji doświadczenie w przyszłości.

„Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście”
– Michał Koszałka, prezes spółki Tauron Dystrybucja Serwis i Magenta

Jest to więc początek biznesu, w który Tauron zamierza zainwestować. Spodziewając się, że według pewnych analiz, w ciągu 5 lat nastąpi podwojenie sprzedaży samochodów elektrycznych, może to być rzeczywiście opłacalny kierunek.

Wspomniane stacje ładowania usytuowane są nie tylko w centrum miasta, np. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House przy ulicy Sokolskiej, ale także w różnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu.

 

źródło: wirtualnemedia.pl