Korzystałeś z Etuo.pl? Zweryfikuj swoje hasła

Ataki hakerskie na zbiory danych osobowych to niestety chleb powszedni, dlatego należy być bardzo, ale to bardzo czujnym i dokładnie weryfikować, jakie dane podajemy i gdzie, a przede wszystkim, czy to na pewno potrzebne. Dobrze również pamiętać, choć to bardzo niewygodne, o używaniu co najmniej kilku różnych haseł na wypadek, gdyby jedno z nich dostało się w niepowołane ręce. Powody do niepokoju mogą mieć, tym razem, klienci popularnego sklepu z akcesoriami do telefonów komórkowych – Etuo.pl

Zgodnie z informacjami, jakie 31 stycznia podał serwis Instalki.pl, 26 stycznia doszło do ataku hakerskiego na sklep Etuo.pl. W wyniku włamania doszło do przejęcia danych, w tym historii zamówień i danych osobowych klientów. Dane, które mogły znaleźć się w rękach cyberwłamywaczy, to imię i nazwisko, nazwa firmy, NIP, adres, numer telefonu, e-mail oraz hasło do konta w formie zaszyfrowanej. 

Reklama

To, że hasło wyciekło w formie zaszyfrowanej oznacza, że teoretycznie powinno nadal być bezpieczne, jednak specjaliści od cyberbezpieczeństwa są tutaj jednomyślni – dla własnego bezpieczeństwa należy je niezwłocznie zmienić, nie tylko w sklepie Etuo.pl, ale wszędzie tam, gdzie zostało przez nas podane. Przestępcy, mając do dyspozycji hasło do logowania i e-mail z pewnością spróbują zalogować się do innych serwisów, do których dostęp może spowodować znacznie dalej idące konsekwencje. 

fot. Pexels

Najważniejsza zasada cyberbezpieczeństwa

Mówiąc o tym, jak należy bronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie, należy pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie. Nasze bezpieczeństwo będzie tak wysokie, na ile sami sobie je zapewnimy. Należy bezwarunkowo pamiętać, że wśród wszystkich systemów bezpieczeństwa internetowego zawsze najsłabszym ogniwem jest użytkownik.

Nawet najdoskonalsze mechanizmy po stronie serwera nie uchronią nas przed rzeczywistymi i potencjalnymi stratami, jeżeli sami nie będziemy się stosować do podstawowych reguł. Jedną z nich jest wspomniana we wstępie zmienność haseł. Mimo, że jest to rozwiązanie skrajnie niewygodne i mocno utrudniające korzystanie z internetu, dobrze jest stosować co najmniej kilka różnych haseł, a najlepiej zdecydować się na pojedyncze, unikalne do każdego z serwisów, do których się logujemy.

Jak to ogarnąć? Gorąco zachęcamy do skorzystania z jednego ze sprawdzonych, bezpiecznych menadżerów haseł. Jego użycie znacząco podniesie poziom naszego bezpieczeństwa w sieci.

Źródło: Instalki