wycieczka po księżycu
wycieczka po księżycu

Spełnij marzenia o byciu kosmonautą i przespaceruj się po Księżycu w jakości 4K

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wielokrotnie udowadniała nam, że oprócz przeprowadzania badań i eksperymentów umie także efektownie prezentować ich wyniki. Do dyspozycji każdego internauty pozostaje ogromna baza danych zdjęć, filmów oraz nagrań głosowych – dostępny jest choćby zapis oryginalnej transmisji głosowej pomiędzy centrum kontroli lotów, a załogą Apollo 11 podczas pierwszego załogowego lądowania na Księżycu. Agencja nie spoczywa na laurach i niedawno udostępniła w sieci kolejny fantastyczny materiał.

Jeśli zdarza Wam się marzyć o podróży na Księżyc, to prawdopodobnie zdajecie sobie sprawę, że szanse na to są dość nikłe. W całej historii ludzkości zaledwie 12 osób dostąpiło zaszczytu postawienia nogi na Srebrnym Globie, a ponieważ program załogowych lotów kosmicznych nadal pozostaje zawieszony, liczba ta prędko nie wzrośnie. Na szczęście kosmiczne sondy pracują bez wytchnienia – jedną z nich jest działający od 2009 roku Lunar Reconnaissance Orbiter.

Głównym zadaniem sondy było przeprowadzanie obserwacji na potrzeby misji załogowych, natomiast także bez nich LRO przedstawia dla nauki dużą wartość. To właśnie dzięki jej pracy NASA przygotowała pięciominutowe wideo przedstawiające najciekawsze miejsca, jakie znajdują się na Księżycu. Ciekawe jest, iż cały materiał pochodzi ze zdjęć przesyłanych przez LRO niemal od dekady, połączonych i efektywnie zmontowanych tak, by pokazać najciekawsze miejsca naszego jedynego satelity. Całość okraszona jest profesjonalnym komentarzem wyjaśniającym, co dokładnie znajduje się przed naszymi oczami.

Jeszcze mała dygresja – jest to druga wersja Tour of the Moon. Pierwsza wycieczka po Księżycu została wydana w 2011 roku, natomiast ze względu na jakość obróbki, montażu i renderowania (bo aparatura sondy pozostaje przecież ta sama), wersja druga prezentuje się znacznie, znacznie lepiej. Rozsiądźcie się więc wygodnie i zobaczcie sami, co tym razem przygotowało NASA.

Robi wrażenie, prawda? Warto jeszcze wiedzieć, czym właściwie jest LRO. Jak myślicie, z jaką prędkością sonda komunikuje się z Ziemią? Podpowiem, że dziennie na Ziemię przesyłane jest około 460 GB danych. Mało tego – komunikacja prowadzona jest niemal w czasie rzeczywistym, a aby to było możliwe, konieczna jest przepustowość rzędu 100 MB na sekundę. I nie ma tutaj literówki! Prędkość domowego czy mobilnego internetu mierzymy zazwyczaj w megabitach, nie megabajtach, a przypomnę tylko, że 1 bajt to 8 bitów. Ciekawostką natomiast jest, że LRO miał pracować tylko przez rok, jednakże ze względu na dobry stan i dużą wartość naukową, misja była wielokrotnie przedłużana.

Dlaczego jednak misja jest tak wartościowa? Przede wszystkim dzięki mapowaniu powierzchni w naprawdę wysokiej rozdzielczości, która wynosi około 50 cm na każdy piksel. Biorąc pod uwagę, że sonda znajduje się dość wysoko (zdjęcia lądownika Apollo zostały wykonane z wysokości około 50 kilometrów), taka dokładność jest imponująca. Mało tego – LRO bada także księżycowe złoża lodu, które w przyszłości mogą stać się niezwykle cennym surowcem, wykorzystywanym choćby do produkcji paliwa rakietowego. Badane jest również natężenie promieniowania kosmicznego na orbicie Srebrnego Globu. Wszystko to przede wszystkim w celu ułatwienia przyszłych misji załogowych, natomiast taka pięciominutowa wycieczka po Księżycu jest dodatkowo przyjemną zabawą, z której można wynieść nieco wiedzy.

źródła: bgrnasa