htc logo

Wszystkie plotki o HTC One M9 oraz jego wersjach w jednym miejscu

Premiera najnowszego flagowego modelu od HTC coraz bliżej. W ostatnim czasie o modelu One (M9) w sieci pisze się naprawdę sporo. Postanowiłem więc wszystkie dotychczasowe informacje zebrać w jedno miejsce.

Różne wersje HTC One M9

Według licznych informacji HTC zaprezentuje w najbliższym czasie aż cztery modele z serii One M9. Różnice mają być dosyć spore…

HTC One M9 (znany również jako HTC Hima) ma być podstawową wersją tegorocznego flagowca tajwańskiego producenta. Oprócz niego ma się pojawić HTC One M9 Plus (lub HTC Hima_Ultra), który wbrew swojej nazwie nie będzie wyposażony w większy ekran, lecz w dodatkowe „bajery”. Według @upleaks model ten otrzyma dodatkowo skaner odcisków palców, który będzie działał podobnie jak w iPhone 5s, iPhone 6 czy Huawei Ascend Mate 7 na zasadzie zaledwie jednego dotknięcia sensora (a nie, jak w urządzeniach Samsunga poprzez przeciągnięcie palcem po przycisku). Drugą różnicą względem podstawowej wersji ma być znana już z HTC One M8, Duo Camera, a jeszcze kolejną polepszona rozdzielczość wyświetlacza. Ostatnim dodatkiem w HTC One M9 Plus będą głośniki Boom Sound.

Kolejną wersją ma być HTC Hima_Ace. Smartfon nie będzie miał tak dobrej specyfikacji, jak wyżej wymieniane modele, będzie się natomiast charakteryzował nieco większym wyświetlaczem. Niestety nie mamy jeszcze żadnych informacji jak duży może on być. Ostatnią odmianą będzie HTC One M9 Developer Edition. Będzie to model dedykowany, jak sama nazwa na to wskazuje, deweloperom. Będzie się charakteryzował, podobnie jak to miało miejsce z zeszłorocznym modelem, brakiem blokady SIM oraz fabrycznie odblokowanym bootloaderem. Reszta specyfikacji zostanie bez zmian.

Specyfikacja

Parametry techniczne najnowszych urządzeń z logo HTC na obudowie nadal nie są pełne. Mówi się, że podstawowa wersja HTC One M9 zostanie wyposażona w 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Sercem urządzenia może zostać ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 810, który będzie złożony z czterech rdzeni Cortex-A53 taktowanych zegarem 1,5 GHz oraz kolejnych czterech Cortex-A57 o częstotliwości taktowania 2 GHz. Procesor ten otrzyma najprawdopodobniej wsparcie ze strony układu graficznego Adreno 430 oraz 3-gigabajtowej pamięci RAM.

HTC One M9 Plus, jeśli wierzyć plotkom, zostanie wyposażony również w 5-calowy wyświetlacz, z tym, że jego rozdzielczość będzie nieco wyższa, a mianowicie QHD. Pozostała specyfikacja prawdopodobnie pozostanie bez zmian. Smartfon pojawił się niedawno w aplikacji benchmarkowej AnTuTu. Uzyskał w niej dość przeciętny wynik (34399 punktów), co prawdopodobnie może być spowodowane właśnie większą rozdzielczością wyświetlacza.

O HTC Hima_Ace nie wiemy prawie nic. Wiadomo jedynie, że urządzenie będzie posiadało większy ekran i nieco skromniejszą specyfikację.

Wygląd

Jednym z ważniejszych aspektów każdego urządzenia jest niewątpliwie wygląd obudowy. Już kilka dni temu wyciekły zdjęcia, które rzekomo przedstawiają najnowszego HTC One M9, o czym przeczytacie tutaj. W ostatnich dniach pojawiły się zaś kolejne fotografie, które poniekąd to potwierdzają.

Jak możecie zauważyć, patrząc od frontu na HTC One M9 (jeśli to rzeczywiście nie fake) wygląd względem poprzednika niemal w ogóle się nie zmienił. Ułożenie wszystkich czujników, głośników czy aparatu frontowego jest identyczna jak w zeszłorocznym modelu. Jeśli się przyjrzymy natomiast prawej krawędzi smartfona można dostrzec, że oprócz umiejscowionej od góry tacki na kartę SIM oraz przycisków głośności, znajdziemy również przycisk zasilania (w poprzedniej wersji klawisz ten jest umiejscowiony na górze urządzenia).

Sporą metamorfozę przeszedł natomiast tył HTC One M9. Zamiast dwóch, okrągłych soczewek aparatu (jak to było w HTC One M8), znajdziemy jedną, sporo większą matrycę o nieco bardziej „kanciastym” kształcie. Oprócz tego standardowo umieszczono podwójną diodę LED.

Ogólnie mówiąc w wyglądzie HTC One M9 nie ma jakiejś wielkiej rewolucji względem poprzednika. Nie mniej jednak uważam, że taki wygląd urządzenia prezentuje się na prawdę elegancko i widać, że jest to urządzenie z tak zwanej „wyższej półki”.

Jeśli chodzi zaś o HTC One M9 Plus coraz więcej źródeł twierdzi, że zdjęcia, które pojawiły się wczoraj w sieci (o czym przeczytacie tutaj) są jak najbardziej prawdziwe.

Od frontu, pierwsze co dość mocno rzuca się w oczy, to umiejscowiony na dole skaner linii papilarnych. Według @upleaks nie jest to przycisk, lecz jedynie sensor do sczytywania naszych linii papilarnych z palca. W związku z pojawieniem się tego elementu zabrakło dolnego, dodatkowego głośniczka, który jest obecny w podstawowej wersji urządzenia.

Tył HTC One M9 Plus będzie wyglądał całkowicie inaczej od wersji pozbawionej „Plusa” w nazwie. Możemy zauważyć dwie matryce aparatu (podobnie, jak w HTC One M8). Jedna soczewka jest dość pokaźnych rozmiarów, druga, która została umiejscowiona nieco wyżej i jest znacznie mniejsza. Oczywiście nie mogło zabraknąć podwójnej diody LED po lewej stronie większego aparatu.

Całość HTC One M9 Plus wygląda, moim zdaniem, łagodnie mówiąc… dziwnie. Jakoś nie widzi mi się aż tak duża, okrągła soczewka, biorąc pod uwagę, że wyżej jest dodatkowa mniejsza. Wygląda to dla mnie jednym słowem okropnie. To jest jednak moja opinia, możecie się z nią nie zgodzić.

O wyglądzie HTC Hima_Ace nie wiemy niestety nic. Do tej pory nie wyciekły żadne zdjęcia, które, choć trochę przybliżyłyby nam wygląd tego urządzenia. Biorąc jednak pod uwagę, że wszystkie wymienione wyżej urządzenia będą pochodziły z jednej serii, to możne przypuszczać, że wygląd będzie podobny do powyższych wersji.

Aparat

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się zdjęcia, które rzekomo zostały wykonane przy użyciu aparatu z HTC One M9. Fotografii pojawiło się na prawdę sporo, a w parametrach każdego z nich pojawiła się informacja, że zdjęcie zostało wykonane przy użyciu smartfona HTC o tajemniczej nazwie „OPJA10” lub „OPJA13”. Większość źródeł twierdzi, że taka nazwa kodowa zostanie właśnie przypisana do  HTC One M9. Fotografie charakteryzują się rozdzielczością 3024 x 5376 pikseli, co oznaczałoby, że wykonane są 16-megapikselową matrycą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zdjęcia zostały wykonane w proporcjach 16:9, więc jest duże prawdopodobieństwo, że matryca aparatu w najnowszym HTC będzie w stanie wykonać fotografie używając maksymalnie 20-megapikselowej kamery. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć wykonanych tym smartfonem.

Jedno zdjęcie przykuwa nieco więcej uwagi niż cała reszta. Widoczne jest na nim urządzenie z logo Sony na obudowie, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze bowiem jet to, co się odbija w tafli szkła tego urządzenia. Jeśli się dobrze przyjrzeć można tam zauważyć odbicie smartfona, którym wykonywane jest zdjęcie. Wygląda on tak samo, jak na zdjęciach HTC One M9, które umieściłem we wpisie nieco wyżej.

HTC-One-M9-Hima-reflection-640x608

Data premiery

Według większości źródeł premiera HTC One M9 oraz HTC One M9 Plus będzie miała tego samego dnia, a mianowicie już na początku marca podczas targów MWC 2015 w Barcelonie. Wtedy właśnie wyjaśnią się wszystkie wątpliwości co do specyfikacji tych urządzeń. Natomiast data premiery HTC Hima_Ace jest nadal nie znana. Możliwe, że również będzie miała miejsce podczas barcelońskich targów, ale jak na razie, żadne źródło tego nie potwierdza.