Wszyscy robimy takie same zdjęcia, a ten profil to udowadnia. To najlepsze, co ostatnio widziałem na Instagramie | Tabletowo.pl

Wszyscy robimy takie same zdjęcia, a ten profil to udowadnia. To najlepsze, co ostatnio widziałem na Instagramie

Dołącz do dyskusji 0

Czy kiedykolwiek zdarzyło nam się przeglądać swój feed na Instagramie i nagle natknęliśmy się na zdjęcie, które przypomniało nam inne, widziane na kompletnie innym koncie? Cóż, okazuje się, że poza nieprzerwanym strumieniem selfie, użytkownicy Instagrama mają spory problem z kreatywnością. Albo są kreatywni, ale w taki sposób, jak wszyscy inni. 

Niezliczone rzesze ludzi co sekundę robią tysiące zdjęć, przedstawiających pejzaże, wodospady, góry i zachody słońca. Każda z takich osób pociesza się myślą, że tym razem dobrała niebanalny, niepowtarzalny kadr. Guzik prawda.

Nowe konto na Instagramie o nazwie Insta_Repeat zbiera podobne do siebie zdjęcia i tworzy z nich kolaże, dzięki którym dociera do nas niewygodna prawda: na Instagramie nie ma już zbyt dużo miejsca na oryginalność.

Person centered in a cave ⚠️⚠️⚠️⚠️ PT.II #peoplealoneinthewild

A post shared by Insta Repeat (@insta_repeat) on

Ludzie wizytując jakąś charakterystyczną atrakcję turystyczną, przebywający w tym samym punkcie widokowym czy fotografujący ten sam budynek, decydując się na dobór kadru, korzystają z podobnych sobie narzędzi: swoich mózgów (choć podobno nie zawsze!). Okazuje się, że pokłady kreatywności są w nich ograniczone, a efekty tego – nad wyraz widoczne, gdy oglądamy tego typu zestawienia.

Najciekawsze jest to, że oprócz tych Instagramerów, którzy intencjonalnie naśladują czyjś styl fotograficzny, mamy sporą grupę ludzi kompletnie nieświadomych, że zrobili fotkę niemal identyczną do tej wykonanej przez nieznajomą osobę, znajdującą się w podobnych okolicznościach.

Person centered rowing in canoe ??PT. II #canoesofinstagram

A post shared by Insta Repeat (@insta_repeat) on

Kiedy więc będziemy decydować się na zrobienie oryginalnego zdjęcia, które później powędruje na Insta, nie zapomnijmy o fotografii dziewczyny trzymającej operatora za rękę. Albo kogoś siedzącego na dziobie kajaka. Lub postaci na końcu długiego mostu. Nie zapomnijmy też o fotce z wnętrza jaskini lub perspektywie osoby leżącej w namiocie, z widokiem na góry!

Przeglądanie galerii Insta_Repeat może być poniekąd frustrujące, bo poraża tym, jak bardzo bywamy powtarzalni i obnaża nasze poczucie przekonania o własnej nieprzeciętnie kreatywnej duszy artysty. Z drugiej strony jednak, tchnie pozytywnym wrażeniem, które każe sądzić, że skoro myślimy i tworzymy w podobny sposób, to jesteśmy bliżsi sobie, niż do tej pory nam się wydawało.

dzięki BGR

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona