Zdjęcia planów ukazują wstępny wygląd i specyfikację Librem 5 – smartfona z prawdziwym Linuksem | Tabletowo.pl

Zdjęcia planów ukazują wstępny wygląd i specyfikację Librem 5 – smartfona z prawdziwym Linuksem

Dołącz do dyskusji 0

Projektowi Purism 5 przyglądam się od samego początku i bacznie obserwuję wszelkie wiadomości związane z tym smartfonem. Tym razem udostępniono plany i szkice prezentujące wygląd urządzenia oraz rozmieszczenie poszczególnych podzespołów.

Ostatnio pokazywałem Wam zrzuty ekranu, ukazujące część interfejsu systemu PureOS oraz przeglądarkę internetową Epiphany. Do tej pory nie pokazano jednak samego urządzenia. Co prawda pojawiły się grafiki, przedstawiające wstępny wygląd smartfona, lecz – jak wiemy – wiele elementów może ulec zmianie.

Do internetu właśnie wrzucono obrazek, ukazujący rozmieszczenie podzespołów i wstępny design samego urządzenia. Zresztą, sami zobaczcie:

Jakie elementy możemy tam zauważyć? W oczy wrzuca się od razu użyty procesor – i.MX8M (na szczęśnie nie i.MX6, czyli znacznie słabsza jednostka, którą wcześniej brano pod uwagę). Niestety, rozczarowuje rozdzielczość wyświetlacza, bowiem zamiast zapowiadanego Full HD, mamy tutaj 1440×720 pikseli, co przy przekątnej 5,7 cala daje zagęszczenie pikseli na poziomie 282 ppi. Co ciekawe, ekran ma bardzo popularne dzisiaj proporcje, czyli 18:9 (2:1).

Warto wspomnieć o obecności portu USB Typu C i wejścia micro HDMI. Nie zabrakło również złącza słuchawkowego, slotu na kartę pamięci microSD i diody LED, prawdopodobnie do informowania o nowych powiadomieniach. Tak, jak firma Purism obiecała, na pokładzie znalazły się też przyciski pozwalające na hardware’owe wyłączenie Bleutooth, sieci komórkowej, Wi-Fi, a także mikrofonu (kamery?).

Pojawiły się również zdjęcia urządzenia, można powiedzieć, w stanie surowym. Ukazują jednak one to, że faktycznie trwają pracę nad stworzeniem takiego sprzętu. Na jednej z fotografii możemy zauważyć, że smartfon potrafi już obsłużyć rozmowy telefoniczne (a przynajmniej może je odebrać).

Jak oceniacie wstępną specyfikację smartfona Librem 5? Według mnie jest dobrze, jednak rozdzielczość ekranu nieco rozczarowuje – tym bardziej, że wcześniej mówiono o Full HD. Obecność tak słabego parametru w smartfonie za 599 dolarów (ponad 2165 złotych) jest moim zdaniem nieporozumieniem.

Polecamy również:

Librem 5 i “prawdziwy Linux” produktami masowymi? W sumie, czemu nie?

Źródło: SlashGear

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona