MiJia 360° Home Security Camera 1080p (fot. Xiaomi)

Fatalna wpadka: Google Nest Hub odbiera obraz z losowych kamer Xiaomi Mijia

Tak to wygląda, kiedy zawierzy się zbytnio tak zwanym „inteligentnym” urządzeniom domowym. Połączenie kamery Xiaomi Mijia z interfejsem Google Home może nie być zbyt łaskawe dla naszej prywatności.

Jeden z właścicieli kamery Xiaomi Mijia zdziwił się niezmiernie, gdy uzyskał dostęp do obrazu z innych kamer Xiaomi, zlokalizowanych w domach obcych ludzi. Zorientował się, że tak jest, gdy próbował przesłać strumieniowo nagranie wideo na żywo z własnej kamerki domowej do urządzenia Google Nest Hub. Zamiast obrazu własnego salonu, ekran wyświetlił wnętrze czyjegoś pokoju.

Zrzuty ekranu, którymi podzielił się wspomniany człowiek, posługujący się na Reddicie pseudonimem Dio-V, przedstawiają między innymi człowieka śpiącego w fotelu, widok z parapetu czyjegoś okna, a nawet niemowlę drzemiące w kołysce. Są to wnętrza i obrazy kompletnie obce temu użytkownikowi.

Dio-V zakupił zarówno Xiaomi Mijia 1080p, jak i urządzenie Google Nest Hub jako nowe. Kamera działa na wersji oprogramowania 3.5.1_00.66. Użytkownik jest przekonany, że losowa zawartość wyświetlana na jego ekranie pochodzi z innej strefy czasowej niż jego własna, na co wskazują znaczniki daty i godziny.

Google nie chce podejmować ryzyka

Google, dowiadując się o usterce, wyłączyło integrację sprzętów Google Nest Hub z Xiaomi i będzie pracować nad poprawkami, jeśli sprawa rzeczywiście okaże się przejawem jakiegoś błędu w oprogramowaniu. Na tym etapie nie jest jasne, czy problem leży po stronie Xiaomi czy Google, czy też mamy do czynienia ze zręcznym troliingiem. Firmy będą wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi możliwych scenariuszami zaradzenia tej sytuacji.

Obecnie Google rozłączyło integrację produktów Xiaomi Mi Home z urządzeniami Google Home, by bliżej przyjrzeć się sprawie. Nie zdziwcie się więc, jeśli tymczasowo Wasze inteligentne żarówki od Xiaomi nie będą chciały reagować na polecenia głosowe wydawane Asystentowi. To podobno także nie działa.

Aktualizacja: - 2020.01.03
Xiaomi przekazało informację, że luka w oprogramowaniu została już naprawiona

Oto treść komunikatu:

„Pierwotna przyczyna problemu została rozwiązana, a usługa integracji Xiaomi z Google została wznowiona od 16 stycznia 2020 roku. Użytkownicy mogą teraz korzystać z usług kamer bezpieczeństwa Mi Xiaomi za pośrednictwem urządzeń Nest.

W Xiaomi prywatność użytkowników i bezpieczeństwo informacji traktujemy priorytetowo. Przepraszamy za wszelkie niedogodności użytkowników, których dotyczył problem. Zrobimy wszystko, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości.”

źródło: Dio-V przez Android Police