Wow! Ubuntu jest już z nami od 14 lat

Wow! Ubuntu jest już z nami od 14 lat

Ubuntu to bez wątpienia najpopularniejsza dystrybucja Linuksa. To właśnie ten system wielu wprowadził w świat Pingiwinka i zachęcił do próbowania i testowania innych OS-ów. Z Ubuntu (w wielu odmianach) korzystam od kilku lat, w tym aktualnie z Ubuntu 16.04 LTS ze środowiskiem graficznym Unity. Tak się składa, że system ten dzisiaj obchodzi swoje czternaste urodziny.

Dokładnie 20 października 2004 roku pojawiło się pierwsze wydanie Ubuntu. Zostało ono oznaczone kodem 4.10 i nazwane Warty Warthog. Ubuntu to miał być kompletny system operacyjny przeznaczony do użytku domowego, jak i biurowego. Co ciekawe, Linux ten bazuje na innym systemie, a dokładnie na Debianie. Wykorzystywanym wtedy (ale również i teraz) środowiskiem graficznym było GNOME.

Ubuntu bardzo szybko zyskało ogromną popularność wyprzedzając inne Linuksy, takie jak wcześniej wspomniany Debian, ale również Fedora i SuSE. Canonical nieco później przygotowało własne środowisko o nazwie Unity (które w rzeczywistości jest nakładką na GNOME), które spokojnie mogę opisać jako moje ulubione. Niestety, wcale nie tak dawno, Canonical postanowiło porzucić to DE i wrócić do GNOME. Powstała również mobilna wersja OS-a, nazwana Ubuntu Touch, która również została porzucona.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/16/laptop-z-pingwinkiem-czyli-z-jakich-aplikacji-korzystam-na-linuksie/

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Aktualnie najnowszą wersją systemu jest Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish, które swoją premierę miało dwa dni temu. Względem poprzednika, wprowadza między innymi nowy motyw graficzny powłoki, ale również o wiele lepszą optymalizację – przede wszystkim zmniejszono zużycie RAM przez środowisko graficzne.

Tak się składa, że system ten pobrałem i przez następnych kilka dni zamierzam go przetestować. Jeśli nowe Ubuntu mi się spodoba i wytrzymam z nim więcej niż jeden dzień, postaram się przygotować artykuł na ten temat.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2018/08/26/wow-linux-jest-z-nami-juz-od-dwudziestu-siedmiu-lat/

Źródło: OMG!Ubuntu, własne