Wow! Linux jest z nami już od dwudziestu siedmiu lat

Trzeba to przyznać – Linux zmienił cały świat komputerów. Jest on dostępny na każdym rodzaju urządzeń elektronicznych od komputerów domowych po łodzie podwodne i urządzenia użytkowane przez NASA i ESA. Tak się składa, że dokładnie wczoraj Linux obchodził swoje już 27 urodziny.

Reklama

Pojawienie się Linuksa zdecydowanie miało ogromny wpływ na postęp technologiczny. Linus Torvalds – twórca Linuksa – podczas tworzenia swojego dzieła opisał je jako hobby. Dzisiaj natomiast na Linuksie bazuje jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie – Android.

Reklama

Wczoraj, tj. 25 sierpnia, minęło 27 lat od jego powstania. Czy wiecie jednak, że Linux obchodzi urodziny dwa razy? Tak, jako drugą datę narodzin Linuksa uznaje się 5 października 1991. Wtedy to właśnie pojawiła się prototypowa wersja Linuksa. 25 sierpnia 1991 natomiast narodził się sam projekt.

Linux również miał nazywać się kompletnie inaczej, a dokładnie FreaX – połączenie słów free, freak i Unix. Na szczęście Torvalds zmienił to i wymyślił słowo Linux, czyli hybryda jego imienia – Linus – i słowa Unix.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Linux jest obecny na wielu przeróżnych urządzeniach i w różnych miejscach. Słowo Linux to również potoczne określenie rodziny systemów desktopowych bazujących na jądrze Linuksa. Najpopularniejszym z nich jest Ubuntu, które użytkowane jest przez około 20 milionów osób na całym świecie, w tym mnie. Niestety, udział dystrybucji Linuksa na komputerach jest wręcz znikomy, wynosi bowiem około 2%.

Zostając w temacie jądra. Linux 1.0, który to ukazał się w 1994 roku,  miał nieco ponad 176 tysięcy linijek kodu. Aktualnie, Linux Kernel z 2018 roku, ma tych linijek aż… ponad 20 milionów! To tylko pokazuje nam, jak bardzo Linux się rozwinął.

Aktualnie największymi współtwórcami Linuksa są takie firmy jak Google, Intel, Huawei, Samsung, Red Hat, Canonical i Facebook. To właśnie ci giganci w ostatnich latach najbardziej przyłożyli się do rozwoju Linuksa.

Screenfetch/neofetch

Bardzo ciekawym sposobem prezentacji swojego komputera z Linuksem jest użycie komendy screenfetch lub neofetch. Aby zainstalować screenfetch należy wpisać (na systemach bazujących na Ubuntu):

sudo apt install screenfetch

Neofetch zainstalujecie natomiast korzystając z komend:

sudo add-apt-repository ppa:dawidd0811/neofetch
sudo apt update
sudo apt install neofetch

Następnie wystarczy wpisać tylko screenfetch lub neofetch. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda u mnie na laptopie Chuwi LapBook 12.3 z Ubuntu 16.04.5 LTS i środowiskiem Unity.

Pochwalcie się swoimi prezentacjami komputera w komentarzach :). Powiedzcie też mi jak długo z Linuksa korzystacie i dlaczego. Jestem bardzo ciekawy Waszych historii.

Źródło: OMG!Ubuntu: 1; 2

 1. Pracuje na linuxsie od ubuntu 6.04 wiec troche czasu mineło prztestowalem rózne wersjr aktualnie na stacionarnym mam ubuntu mate na netbuku Pepermint.

 2. Mam Archa z najnowszym jajem 4.18.5, wczoraj było instalowane, dla noobów polecam też pochodne Archa jak Antergos i Manjaro!
  Przeraża mnie fakt, że jak kupie nowego laptopa uefi nie pozwoli mi zainstalować Linuksa. Chyba wybiorę laptop z jakimś procesorem AMD Ryzen 7, ale wstrzymam się do wersji 7nm.

 3. Zaczynałem od prób z Red Hat 5.1+ Gnome na AMD 5×86 P75. Ale to tylko dla ciekawości. Potem były też kolejne próby z Mendrake 9/10, które już na dłużej zagościły u mnie, ale wciąż jako drugi system. Na poważnie przesiadłem się dopiero z Kubuntu 8.10. I od tamtej pory Linux był już podstawowym systemem na moich kompach. Linux mega ewoluował przez te lata w kierunku łatwości użytkowania przez przeciętnego użytkownika, który nie korzysta z terminala. I oby nadal rozwijał się co najmniej z taką szybkością jak obecnie! :)

 4. Swoją przygodę zacząłem od Ubuntu 7.04. Od razu zadziwiła mnie stabilność działania, praca 24 godziny tygodniami bez restartów systemu. Później były eksperymenty z Mandriva, SUSE, Xubuntu jako drugi system. Porzuciłem Ubuntu gdy wyszło Unity na rzecz Kubuntu i tak już zostało. W tej chwili na laptopie Linux Miny, na starym PC Xubuntu.

 5. Z Linuksem zacząłem kręcić bodaj w 2000 r.- głównie dla szpanu ;) Najpierw był Red Hat, a potem jego potomstwo: Fedora i polski Aurox. Po paru latach przeszedłem na Ubuntu, a po kilku następnych – przeprosiłem się z Windows… Dzisiaj pamiętam już tylko co bardziej podstawowe komendy konsoli, a jedynego linuksa (Minta) trzymam na bootowalnym pendrajwie – na wypadek jakiejś sytuacji awaryjnej.

 6. Bardzo bardzo dawno. Slackware na dyskietkach 5,25″ sciągany przez modem 9600 bodów. Myślę, że jeden z pierwszych linuxów w Polsce.

 7. Dawno było te pierwsze wrażenie. Ubuntu 6.04 (chyba gdzieś jeszcze nawet mam troche tych CD wysylanych darmowo z Canonical). Od 6 do 10 bylem na Ubuntu/Kubuntu. Do tego mieszane różne SUSE, Madriva, Fedora. Próbowałem na najsłabszym sprzęcie jakieś lżejsze wersje. Serwery-routery z Debian’em przez ileś lat.
  W domu z 3 z 4 laptopów mają Mint 19, jeden został z Windowsem – nie wsystke gry syna opanowane Linuksem, niestety.
  W pracy (serwis IT) rzadko zdarza się spotkać Linux u klienta.

 8. Dopiero początki. Zachęciły komputery jeszcze w czasie gimnazjum, gdzie wszystkie były na Ubuntu. Później było kilka lat bez Linuxa. Dwa lata temu był powrót, od tamtej pory moim głównym systemem jest Mint. czasem jest coraz lepiej i z coraz bardziej zaawansowanymi rzeczami potrafię sobie poradzić.
  Chyba trzeba przetrwać początek i się nie zniechęcić.

 9. Używam (k)Ubunciaka na stałe od wersji Warty Warthog (tak, 2004), wcześniej testując Debiany, Mandrive, Suse i Fedore. Zawsze szukałem dystrybucji, którą mógłbym polecić innym – niekoniecznie programistom. Czasem trzeba trochę pogrzebać, ale jest masa tutoriali, forów itp. i w odróżnieniu od konkurencji tutaj to system jest dla użytkownika a nie odwrotnie.

 10. Od ok.6 lat uzywam różnych dystrybucji Linux-Gnu. Moje piewsza dystrybucja,to spolszczona wersja Ubuntu 12.04, „Przyjazny puchacz”. Próbowałem również innych dytrybucji. Lubiłem przerabiać Ubuntu z Unity, lub Linuxa Mint, na Macbuntu. Obecnie używam Manjaro.

 11. Pierwsze spotkanie z linuxem miałem gdy ten miał nie spełna 6 lat. Nie mogę napisać że bylo to miłe spotkanie (godziny wyborów i kompilacji) natomiast od tamtego czasu używałem na serwerach Fexory, RH, Cent OS, SUSE a na desktopie ierwszym Linuxem była Mandiva,po tym Puppy, BackTrack, Khali, Ubuntu by zakończyć na Mincie – chwilowo ta dystrybucja najbardziej mi podpasowała.

 12. W liceum używałem Auroksa, Debiana i Gentoo (miałem wyjątkowo dużo wolnego czasu) na desktopie. Ale potem czasu zrobiło się mniej i wróciłem do Windowsa.

 13. Ja uzywam od niedawna Linux lite 3,8 na starym laptopie bazujacym na repozytoriach Ubuntu.
  Wcześniej były inne: Ubuntu ,fedora,Linux mint, aurox, deepin,debian.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama