Wow! Linux jest z nami już od dwudziestu siedmiu lat

Trzeba to przyznać – Linux zmienił cały świat komputerów. Jest on dostępny na każdym rodzaju urządzeń elektronicznych od komputerów domowych po łodzie podwodne i urządzenia użytkowane przez NASA i ESA. Tak się składa, że dokładnie wczoraj Linux obchodził swoje już 27 urodziny.

Pojawienie się Linuksa zdecydowanie miało ogromny wpływ na postęp technologiczny. Linus Torvalds – twórca Linuksa – podczas tworzenia swojego dzieła opisał je jako hobby. Dzisiaj natomiast na Linuksie bazuje jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie – Android.

Wczoraj, tj. 25 sierpnia, minęło 27 lat od jego powstania. Czy wiecie jednak, że Linux obchodzi urodziny dwa razy? Tak, jako drugą datę narodzin Linuksa uznaje się 5 października 1991. Wtedy to właśnie pojawiła się prototypowa wersja Linuksa. 25 sierpnia 1991 natomiast narodził się sam projekt.

Linux również miał nazywać się kompletnie inaczej, a dokładnie FreaX – połączenie słów free, freak i Unix. Na szczęście Torvalds zmienił to i wymyślił słowo Linux, czyli hybryda jego imienia – Linus – i słowa Unix.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Linux jest obecny na wielu przeróżnych urządzeniach i w różnych miejscach. Słowo Linux to również potoczne określenie rodziny systemów desktopowych bazujących na jądrze Linuksa. Najpopularniejszym z nich jest Ubuntu, które użytkowane jest przez około 20 milionów osób na całym świecie, w tym mnie. Niestety, udział dystrybucji Linuksa na komputerach jest wręcz znikomy, wynosi bowiem około 2%.

Zostając w temacie jądra. Linux 1.0, który to ukazał się w 1994 roku,  miał nieco ponad 176 tysięcy linijek kodu. Aktualnie, Linux Kernel z 2018 roku, ma tych linijek aż… ponad 20 milionów! To tylko pokazuje nam, jak bardzo Linux się rozwinął.

Aktualnie największymi współtwórcami Linuksa są takie firmy jak Google, Intel, Huawei, Samsung, Red Hat, Canonical i Facebook. To właśnie ci giganci w ostatnich latach najbardziej przyłożyli się do rozwoju Linuksa.

Screenfetch/neofetch

Bardzo ciekawym sposobem prezentacji swojego komputera z Linuksem jest użycie komendy screenfetch lub neofetch. Aby zainstalować screenfetch należy wpisać (na systemach bazujących na Ubuntu):

sudo apt install screenfetch

Neofetch zainstalujecie natomiast korzystając z komend:

sudo add-apt-repository ppa:dawidd0811/neofetch
sudo apt update
sudo apt install neofetch

Następnie wystarczy wpisać tylko screenfetch lub neofetch. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda u mnie na laptopie Chuwi LapBook 12.3 z Ubuntu 16.04.5 LTS i środowiskiem Unity.

Pochwalcie się swoimi prezentacjami komputera w komentarzach :). Powiedzcie też mi jak długo z Linuksa korzystacie i dlaczego. Jestem bardzo ciekawy Waszych historii.

Źródło: OMG!Ubuntu: 1; 2