Windows Phone z aplikacjami z Androida? - Tabletowo.pl

Windows Phone z aplikacjami z Androida?

Dołącz do dyskusji 0

Plotki na temat możliwości uruchamiania aplikacji z Androida na telefonach z Windows Phone krążą już od dawna, a jakiś czas temu podsycił je @evleaks, który zwykle rozpowszechnia tylko dobrze udokumentowane przecieki.

Co ciekawe, nie miałby to być żaden trik czy „jailbreak”, a natywna funkcja nowej wersji systemu operacyjnego. Jak by to miało działać? Na tym etapie ciężko powiedzieć, ale musiałoby to być coś w rodzaju maszyny wirtualnej Javy, która jest w stanie poprawnie uruchomić appki. Nie byłoby to rozwiązanie natywne, więc można oczekiwać gorszej wydajności, szczególnie na słabszym sprzęcie.

Sytuacja nie jest różowa jeszcze z innego powodu. Aplikacje te nie pochodziłyby by bezpośrednio z Play Store, które nie jest projektem open source. Co prawda deweloperzy nie mieliby problemów z umieszczeniem ich w sklepie Windowsa – wystarczyłoby je ponownie skompilować, ale pytanie brzmi – czy chcieliby? Przykład sklepu z appkami od Amazona czy Samsunga pokazuje, że niekoniecznie.  Play Store ma tak mocną pozycję, że twórcom po prostu nie opłaca się zawracać sobie głowy konkurencją. Jak Microsoft miałby przekonać deweloperów? To pytanie pozostaje otwarte.

Tabletowo.pl Windows Phone z aplikacjami z Androida? Android Microsoft Windows

Dla mnie jednak pytanie nie powinno brzmieć „czy” a „po co”. Niewątpliwie, jeśli udałoby się namówić twórców do zapełniania nowego sklepu gotowymi aplikacjami, napisanymi wcześniej dla Play Store, Windows Phone miałoby rozwiązany problem brakujących aplikacji. Ale to jedyny plus. Minusów może być dużo więcej. Po pierwsze – wizerunek. Postawienie na appki androidowe to katastrofa PR-owa i policzek w stronę programistów WP. Niewątpliwe przyznanie się do porażki. Po drugie, mamy Universal Apps. Jeśli deweloperzy przestaliby tworzyć natywnych aplikacji na WP na korzyść portowanych appek androidowych, straciłby na tym też pełny Windows, a właściwie Modern UI. Dlaczego? Po prostu nie opłacałoby się tworzyć uniwersalnych aplikacji, które trafiają na wszystkie Windowsy.

Co sądzicie o tym pomyśle? Ja jaki fan i użytkownik Windows Phone byłbym bardzo niezadowolony z takiego rozwiązania i bardzo poważnie zastanowił się nad opuszczeniem całego ekosystemu Microsoftu.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona