Windows Phone 9, Windows 9 i Office 2015 w następnym roku?

windows-phone-update

Ledwo przyzwyczaiłem się do tego, że na moim telefonie działa sobie Windows Phone 8.1, a tutaj już pojawiają się pogłoski na temat następcy „ósemki” dla telefonów komórkowych. Ma być nim naturalnie Windows Phone 9, o którym zaczyna być coraz głośniej za sprawą ostatniej plotki, która pojawiła się w Internecie.

O Windows Phone 9 nie wiadomo nic konkretnego, oprócz tego, że prawdopodobnie pojawi się on między drugim i trzecim kwartałem 2015 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi premiera Windows 9 oraz pakietu Office 2015. Warto też dodać, że ten okres ma być także czasem, gdy Cortana zawita do telefonów z Windows Phone także w innych krajach, w tym być może w Polsce. Nie jest to całkowicie pewne, jednak ja osobiście nie znajduję żadnego powodu dla tego, by Cortana nie pojawiła się w naszym kraju. Mówi się natomiast o tym, że Cortana zagości także w nowym systemie Windows.

wp9

Czy obecne Lumie otrzymają aktualizację do Windows Phone 9?

Tego nie wie nikt. Serce każe mi wierzyć, że tak się stanie – że mój telefon także będzie w stanie obsłużyć nowy system (a raczej, że Microsoft na to pozwoli, bo obsłużyć w jakiś sposób na pewno by obsłużył…). Jednak to, co zostało pokazane w przypadku Windows Phone 7 nakazuje mi w to odrobinę wątpić. Nie jest tajemnicą to, że Windows Phone 8 był testowany na telefonach, które pierwotnie pracowały na starszej wersji systemu, jednak ostatecznie skupiono się na nowszych modelach. Na otarcie łez posiadacze poprzedniej generacji telefonów z Windows Phone otrzymali ważną aktualizację – Windows Phone 7.8.

Według mnie, większych przeszkód nie powinno być, jak chodzi o aktualizację do Windows Phone 9. Jeżeli jednak będą, to co zostanie obrane za kryterium, wedle którego będą dobierane urządzenia zdatne do aktualizacji? Najmocniejsze obecnie na rynku smartfony z Windows Phone – Lumia 1020, Lumia 1320 i Lumia 930 bylyby moimi pewnymi typami, jak chodzi o możliwość upgrade’owania ich do nowszej wersji systemu. Lumia 630 to dla mnie sprawa niepewna, istotnym ograniczeniem jest tam ilość pamięci RAM – mimo czterordzeniowego procesora. Wszystkie inne smartfony posiadające dwurdzeniowe procesory i 1 GB pamięci RAM (w tym także i moja Lumia 1320) oraz te, które posiadają połowę pamięci RAM niż te z jednym gigabajtem na pokładzie to już bardzo niepewne urządzenia, jak chodzi o możliwość aktualizacji. Może się okazać, że Microsoft udostępni swój nowy system mobilny tylko dla urządzeń z procesorami czterordzeniowymi. Ten akurat aspekt stał się rzekomym powodem braku możliwości aktualizacji dla telefonów z Windows Phone 7 – te były wyposażone w jednordzeniowe procesory.

Jak chodzi o nowe produkty Microsoftu, więcej dowiemy się zapewne dopiero przy okazji kolejnej konferencji Build, która odbędzie się za nieco mniej niż rok. Poprzednia odbyła się w pierwszej połowie roku, zatem składając te informacje, które mamy do kupy możemy stwierdzić, że kolejna konferencja zapewne będzie miejscem na zaprezentowanie wspomnianych systemów oraz być może nowych telefonów i urządzeń.

Źródło: Techradar