Windows 8 RT bez możliwości wyboru przeglądarki 17

Windows 8 RT bez możliwości wyboru przeglądarki

Windows 8 RT bez możliwości wyboru przeglądarki 18

Nie spojrzyjcie na nas krzywo, jeśli powiemy, że przeglądarka internetowa to jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza) aplikacji na tablecie? Za jej pomocą odwiedzamy ulubiony strony, wyszukujemy informacje, oglądamy filmy i komunikujemy się ze znajomymi. Większość mobilnych systemów operacyjnych pozwala użytkownikowi na wybór ulubionej przeglądarki. Wyjątkiem jest Apple iOS, a pod koniec roku dołączy do niego… Windows 8 RT.

Taką informacją podzieliła się Mozilla, producent popularnego Firefoxa, na swoim blogu. Z wpisu wynika, że jedyną przeglądarką zdolną działać w trybie klasycznego pulpitu (Aero) będzie Internet Explorer. Oznacza to, że nie będziemy w stanie zainstalować Firefoxa, Chrome, Opery, Safari i jakiejkolwiek innej aplikacji do przeglądania internetu. Mozillę poparło Google, które zaniepokojony jest poczynaniami Microsoftu. Jak stwierdzono w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez giganta z Mountain View, „ograniczy to wolność użytkownika i innowację”. Google wierzy, że innowacja prowadzi do cięższej pracy i konkurencji, na której zyskują klienci.

Czyżby Microsoft szedł w ślady Apple i chciał zrobić z Windows RT system hermetyczny? Mamy nadzieję, że nie. Gwoli przypomnienia, Windows 8 RT to specjalna wersja ósmej odsłony okienkowego systemu operacyjnego przygotowana z myślą o urządzeniach wyposażonych w procesory o architekturze ARM. Jego premiera zaplanowana została na koniec bieżącego roku.

via The Verge