Windows 8 dla tabletów już jest! Co sądzicie? (wideo)

Chcecie kupić tablet – na jakim systemie operacyjnym będzie działał? Część z Was zastanowi się nad iOS (czyli iPady), druga część nad Androidem – ale tylko w wersji 3.0, bo reszta się nie nadaje na tego typu sprzęt, ale są też osoby, które decydują się jednak na tablety z Windows 7. Osobiście nie mam zbyt dobrej opinii o urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu – obsługa palcem jest uciążliwa, ale po jakimś czasie da się przyzwyczaić. No dobra, ale po przydługim wstępie pora na sedno – Microsoft, zgodnie z przewidywaniami, zaprezentował na Computex 2011 pierwsze prototypy działające z Windows 8.

Jakie zrobił na mnie pierwsze wrażenie Windows 8 dla tabletów? Hmm… Już nie mogę się doczekać aż wezmę w swe ręce takie urządzenie i będę mogła sprawdzić w praktyce jak Microsoft dał sobie radę z przystosowaniem swojego systemu do pracy z dotykowymi ekranami. Na wideo wygląda to wszystko super – ciekawe jak będzie w rzeczywistości.

Jak zobaczycie na poniższym wideo, Microsoft starał się, by Windows 8 (a to podobno tylko kodowa nazwa, która ma się ostatecznie zmienić) był doskonale przystosowany do pracy z dotykowymi ekranami. Ekran główny składa się z serii widżetów, które pozwalają na otwarcie żądanego programu. Ciekawie zapowiada się rozwiązanie multitaskingu – wystarczy przejechać palcem po ekranie od lewej strony do środka, by naszym oczom ukazały się aplikacje działające w tle. O ile jest to rozwiązanie interesujące, tak nie jestem przekonana co do jego działania w praktyce. Po zabawie z Acerem Iconia Tab A500 (czyli z Androidem Honeycomb, recenzja niebawem) przyzwyczaiłam się, że po lewej stronie pojawiają się ikony używanych aplikacji i mogę wybrać którą z nich chcę aktualnie używać. W przypadku Windows 8 nie ma czegoś takiego – nigdy nie wiadomo co się otworzy w danej chwili i czasem trzeba będzie kilka razy się bawić, by przywrócić żądaną aplikację.

Na uwagę zasługuje jeszcze możliwość podzielenia ekranu na dwie części – tzn. (jak zostało pokazane na poniższym wideo) można oglądać film, jednocześnie przeglądając newsy z RSS-a czy edytować arkusz kalkulacyjny przy jednoczesnym korzystaniu z serwisu mikroblogowego. Dla osób lubiących robić kilka rzeczy na raz (jak np. ja) jest to świetne rozwiązanie.

Kolejna sprawa – przeglądarka internetowa. Wygląda na bardzo dopracowaną. U góry pokazuje się pasek z aktualnie otwartymi kartami, pozwalający na szybkie przełączanie się między nimi i ich zamknięcie. Z kolei na dole – pasek adresowy. A propos – spójrzcie też na klawiaturę ekranową (dwa rodzaje) – zapowiada się ciekawie.

Na stoisku Microsoftu znajdziemy kilka prototypowych urządzeń z architekturą ARM. Pochodzą od trzech producentów: Foxconn, Wistron i Quanta, a firmami, które dostarczyły układy, są: Qualcomm, Texas Instruments oraz nVidia. Co ciekawe, wśród zaprezentowanych modeli jest także jeden pracujący w oparciu o czterordzeniowy procesor Kal-El (Tegra 3).

Niestety, na razie nie wiadomo kiedy na rynku pojawią się pierwsze tablety z Windows 8, ważne jest jednak, że już wiemy, że Microsoft faktycznie coś przygotowuje. A to „coś” zapowiada się naprawdę interesująco!

Poniżej znajdziecie pierwsze wideo z serii nadchodzących filmików koncernu z Redmond, które pozwolą nam dokładnie przyjrzeć się Windowsowi 8 na tablety. Obejrzyjcie – warto! – i dajcie znać co myślicie.

źródło