Windows 8.1 już dostępny dla wszystkich. Co nowego? | Tabletowo.pl

Windows 8.1 już dostępny dla wszystkich. Co nowego?

Dołącz do dyskusji 0

17 października. Czwartek. Za oknami szaro i buro (raz na jakiś czas zza chmur wyjrzy słońce). To idealny czas, by zaktualizować swoje urządzenia pracujące pod kontrolą Windows 8 do świeżo udostępnionego Windowsa 8.1. Najnowsza wersja platformy koncernu z Redmond jest już bowiem dostępna.

Posiadacze sprzętu z Windows 8 mogą bezpłatnie zaktualizować swój sprzęt do Windows 8.1 – wystarczy przejść do Sklepu Windows, w którym od razu w oczy rzuca się aktualizacja (podczas procesu pobierania danych – 3,6GB – możemy normalnie pracować, dopiero pod koniec wymagane jest ponowne uruchomienie sprzętu). Z kolei użytkownicy urządzeń z wcześniejszą wersją systemu mogą zakupić Windows 8.1 w wersji pudełkowej, która już powinna znajdować się na półkach sklepowych – także w naszym kraju.

Na temat Windows 8 w sieci można znaleźć bardzo skrajne opinie. Jedni twierdzą, że jest świetny, ale wymaga nieco dopracowania, inni nie zostawiają na nim suchej nitki. Nic więc dziwnego, że Microsoft postanowił udoskonalić swój system operacyjny. Czy mu się to udało? Spójrzmy na to, co się zmieniło względem poprzedniej edycji systemu. O tym najbardziej dokładnie poinformował sam Microsoft, więc rzućmy okiem na dość obszerny fragment informacji prasowej:

Duże możliwości personalizacji. Ulepszony i konfigurowalny ekran Start ze zmiennymi rozmiarami kafelków, dodatkowymi motywami tła i kolorami sprawia, że każde urządzenie Windows może mieć niepowtarzalny i osobisty wygląd. Ponadto użytkownicy mogą wybrać, jak chcą zaczynać pracę z systemem Windows — na „kafelkowym” ekranie Start czy na znajomym pulpicie.

Znane funkcje i łatwa nawigacja. W Windows 8.1 powraca przycisk Start, ikoniczny element systemu Windows i znajomy punkt nawigacyjny. Widok „Wszystkie aplikacje” wyświetli je jednocześnie, zapewniając łatwy dostęp do rekomendacji nowych aplikacji oraz do aplikacji Pomoc i wskazówki, która pomoże szybko zapoznać się z systemem.

Ulepszone wyszukiwanie. Nowe wyszukiwanie Bing Smart Search to najłatwiejszy sposób znajdowania informacji w urządzeniu lub w sieci w jednym widoku. Wystarczy dotknąć palcem albo zacząć pisać na ekranie Start, a Smart Search odnajdzie to, co trzeba – czy chodzi o dokument w komputerze, album fotograficzny w chmurze, ulubioną aplikację czy też witrynę internetową.

Szeroka gama aplikacji i usług na ekranie Start. Windows 8.1 to najbardziej kompletne doświadczenie dostępne od ręki. Na ekranie Start znajduje się szereg aplikacji i usług, dzięki którym użytkownicy mogą szybko i łatwo robić to, co lubią najbardziej, na przykład rozmawiać z bliskimi przez Skype, czytać wiadomości w aplikacji Poczta, oglądać filmy i seriale telewizyjne, tworzyć i edytować w pakiecie Office, szukać nowych przepisów w aplikacji Bing Food and Drink. Windows 8.1 zawiera też nową wersję przeglądarki Internet Explorer 11 (IE11), która jako jedyna została zaprojektowana od podstaw z myślą o urządzeniach dotykowych. IE11 oferuje ulepszoną obsługę dotyku, większą prędkość oraz synchronizację historii przeglądania, ulubionych oraz ustawień na wszystkich urządzeniach Windows 8.1. System Microsoft jako pierwszy i jedyny posiada także natywną obsługę druku 3D. Dzięki wbudowanej obsłudze drukarek 3D aplikacje będą mogły łatwo drukować zadania 3D i rozpoznawać formaty plików 3D.

Zoptymalizowana wielozadaniowość i produktywność, w tym możliwość wyświetlania i używania nawet czterech aplikacji obok siebie, elastyczne dopasowywanie rozmiarów okien każdej aplikacji, możliwość uruchamiania jednej aplikacji przez drugą oraz ulepszona obsługa wielu monitorów pozwolą użytkownikom wyświetlać pulpit albo aplikacje ze Sklepu Windows w różnych konfiguracjach.

Ścisła integracja z usługą SkyDrive daje użytkownikom pewność, że ich pliki będą zawsze dostępne — w dowolnym miejscu i na każdym urządzeniu. Dzięki wbudowanym funkcjom SkyDrive’a użytkownicy mogą tworzyć, edytować, zapisywać i udostępniać pliki zawsze i wszędzie, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają.

Przeprojektowany sklep z aplikacjami. Nowy wygląd Sklepu Windows prezentuje aplikacje w bardziej atrakcyjny sposób i ułatwia znalezienie tej właściwej. Nowy układ graficzny i kategorie, zapewniają łatwiejszy dostęp do najciekawszych propozycji. Personalizowane rekomendacje wykorzystują zaawansowany system rekomendacji i trafności Bing, pomagając w odkrywaniu nowych, ulubionych programów. Ponadto w Windows 8.1 aplikacje są aktualizowane automatycznie, dzięki czemu użytkownicy zawsze dysponują najnowszymi i najlepszymi wersjami. W Sklepie Windows nieustannie pojawiają się też nowe aplikacje od popularnych deweloperów, m.in. Artifex Mundi, Agora, Infor IT, Allegro oraz Jojo Mobile.

Windows 8.1 to bogata w nowe funkcje aktualizacja systemu Windows 8, która jest rozwinięciem wizji spersonalizowanego przetwarzania danych, jednocześnie demonstrując nacisk, jaki Microsoft kładzie na szybkie i elastyczne tworzenie oprogramowania. Windows 8.1 to także zapowiedź nowych, innowacyjnych urządzeń dla konsumentów i firm — zaczynając od wygody i mobilności tabletów PC oraz urządzeń typu „2 w 1”, a kończąc na produktywności, jakiej oczekuje się po laptopach i komputerach All-in-One. Większość spośród tych nowych urządzeń oferuje sterowanie dotykowe, jeszcze większą moc obliczeniową, zdecydowanie poprawiony czas pracy na zasilaniu bateryjnym oraz nowoczesne wzornictwo.

Pobraliście już Windows 8.1? Jak wrażenia?

ź: Microsoft

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona