Windows logo

Windows 8.1 bez aplikacji MSN już w przyszłym miesiącu

Windows 8.1 już niedługo będzie musiał pożegnać się z aplikacjami MSN. Microsoft robi, co może, by użytkownicy jak najliczniej przesiadali się na nowszy system – Windows 10.

Firma chce maksymalnie ujednolicić oprogramowanie, z jakiego korzystają użytkownicy. Najlepiej dla niej będzie, jeżeli na rynku zostanie tylko jeden wspierany system operacyjny, jakim jest Windows 10. Dlatego też kolejnym ważnym krokiem giganta jest powolne wycofywanie wsparcia dla starszych systemów.

Reklama

Takim przykładem jest Windows 8.1 i wbudowane w niego aplikacje MSN. Pożegnać się z nimi przyjdzie nam już w przyszłym miesiącu, o czym jesteśmy powiadamiani przez ostrzeżenia wyświetlane użytkownikom przy ich uruchamianiu.

Oznacza to, iż 3 czerwca pożegnamy się z Wiadomościami MSN i Pogodą – linki do ich pobrania będą też nieaktywne, co oznacza, że nie zainstalujemy ich już na nowych urządzeniach po tej dacie. O ile takowe jeszcze istnieją, bo z Windowsa 8.1 korzysta zaledwie kilka procent użytkowników. Mimo wszystko nawet tych kilka procent to są miliony realnych komputerów użytkowników, na których kafelki z tymi aplikacjami przestaną być aktywne. Aplikacje te przestaną również działać w niedalekiej przyszłości na tych komputerach, na których są już zainstalowane.

Windows 8 również powoli wybiera się na emeryturę

Podobne problemy nie dotyczą tylko Windowsa 8.1, ale też jego nieco starszej wersji, czyli Windowsa 8. Jak zauważa niemiecka strona DrWindows, stara poczciwa ósemka może wkrótce pożegnać się ze Sklepem Microsoft – a to już jest dużo gorsza wiadomość, ponieważ użytkownicy będą wtedy odcięci od pobierania jakichkolwiek aplikacji z niego. Pozostaną nam wtedy tylko stare, sprawdzone, klasyczne aplikacje. Co by nie mówić, Microsoftowi nie udają się sklepy z aplikacjami. Ich popularność jest daleko w tyle za tymi dostępnymi na urządzenia Google’a czy Apple’a.

Najlepsze, co użytkownicy mogą zrobić, to przenieść się na Windowsa 10, który jest najlepiej wspieranym systemem Microsoftu, wraz z aktualnymi i obsługiwanymi aplikacjami. Przykładem może być zamiennik aplikacji MSN News, jakim jest Microsoft News, czyli całkiem odświeżona wersja aplikacji. Tak samo jest z Pogodą – aplikacja zawiera praktycznie taką samą funkcjonalność, wraz z obsługą żywych kafelków.

Kolejny milowy krok, przynajmniej według zapowiedzi Microsoftu, ma nadejść w lipcu 2023 roku. Wtedy powinniśmy się pożegnać całkowicie z aktualizacjami aplikacji na system w wersji 8.1. Wciąż będzie można publikować aktualizacje wszystkich aplikacji, w tym dla tych z pakietami Windows 8.1, jednakże dostępne one będą wyłącznie dla urządzeń z zainstalowanym systemem Windows 10 – tak głosi komunikat firmy.

Z drugiej strony, termin 1 lipca 2019 r. dotyczy tylko systemu Windows 8 wraz z jego mobilną wersją Windows Phone 8.x, mimo iż wsparcie dla aplikacji MSN w Windows 8.1 zostanie wycofane miesiąc wcześniej. Zgodnie z harmonogramem, firma Microsoft przestanie udostępniać aktualizacje aplikacji na urządzenia z systemem Windows Phone 8.x i Windows 8, poczynając od początku lipca tego roku. Podsumowując, jeżeli jeszcze masz jakieś urządzenia z tym starszym systemem, pomyśl o aktualizacji do nowszej wersji, najlepiej Windows 10.

Źródło: Softpedia