Jakie są wymagania sprzętowe dla Windowsa 11? Nieco wyższe niż dla Windowsa 10

Być może się zastanawiasz, czy twój komputer nadaje się jeszcze do instalacji Windowsa 11, skoro ledwo zipie na Windowsie 10? To bardzo ważne pytanie, a my mamy na nie odpowiedź. Oto wymagania sprzętowe dla systemu Windows 11.

Wymagania systemowe Windows 11

Minie jeszcze kilka dni, zanim dowiemy się, kiedy będziemy mogli liczyć na jakiekolwiek oficjalne informacje dotyczące Windowsa 11. Microsoft, po przedostaniu się do sieci obrazu nowego systemu, nabrał wody w usta i nie zdradza zbyt wielu szczegółów dotyczących nadchodzącego wydarzenia. Ostatnio podrzucił jedynie taki krótki klip:

Nie przeszkadza to jednak tym, którzy zdążyli już zainstalować nowy system z Redmond w dzieleniu się kolejnymi szczegółami Windowsa 11. Na przykład dowiedzieliśmy się, jakie są jego wymagania sprzętowe:

Windows 10Windows 11
ProcesorJednordzeniowy, 1,2 GHzDwurdzeniowy, 1 GHz (64 bit)
Pamięć operacyjna RAM1 GB4 GB
Miejsce na dysku twardym16 GB64 GB
Karta graficznaDirectX 9 lub nowszy ze sterownikiem WDDM 1.0kompatybilna z DirectX 12
Rozdzielczość ekranu800 x 600 pikseli1280 x 720 pikseli

Dodatkowo, mocno zalecanym elementem jest dostęp do internetu, dla utrzymania aktualnej wersji systemu. Windows 11 bardzo będzie chwalił sobie także współpracę z UEFI oraz chipami TPM 2.0 (Trusted Platform Module), wbudowanymi w płyty główne komputerów, dbające o szyfrowanie danych związanych z bezpiecznym logowaniem się do systemu. Używa się ich na przykład do poprawnego funkcjonowania Windows Hello.

Do współpracy Windowsa 11 z kluczowymi usługami systemu, może być potrzebne spełnienie jeszcze kilku innych wymagań, na przykład:

  • asystentka Cortana będzie działać na angielskiej wersji systemu w USA, Kanadzie, Indiach i Wielkiej Brytanii
  • do korzystania z aplikacji Xbox, konieczne jest posiadanie konta Xbox Live
  • do korzystania ze sterowania dotykowego, konieczny jest monitor lub tablet w wielodotykiem
  • do korzystania z funkcji Znajdź moje urządzenie, konieczne jest posiadanie konta Microsoft i aktywne połączenie internetowe
  • do korzystania z uwierzytelniania wieloskładnikowego, konieczny jest skaner biometryczny (czytnik linii papilarnych lub kamera z Windows Hello)
Windows 11
Windows 11 ma być ładniejszy od nieco „zmęczonej” już Dzisiątki (źródło: The Verge)

To więcej niż w przypadku Windowsa 10

Gdyby chcieć zajrzeć na stronę wsparcia Microsoftu, okazałoby się, że Windows 11 będzie miał odrobinę wyższe wymagania sprzętowe niż Windows 10. Dla Dziesiątki wystarczył procesor z zegarem 1 GHz, a nie minimum 1,2 GHz lub 1,4 GHz jak w wypadku Windowsa 11. Ponadto będzie potrzeba więcej pamięci RAM i miejsca na dysku. Trzeba jednak przyznać, że obecnie trudno znaleźć sprzęt, który nie podołałby tak podstawowym wymaganiom.

Plotka głosi, że Microsoft ponownie pozwoli użytkownikom starszych Windowsów – 7 oraz 8.1 – na darmową aktualizację do najświeższej edycji systemu. Jeśli to prawda, Windows 11 będzie mógł podzielić sukces Windowsa 10, do którego (nie bez bólu, ale jednak), przekonało się miliony ludzi na całym świecie.