Windows 10 logo

Po raz pierwszy w historii Windows 10 wyprzedził w rankingach popularną „siódemkę”

Microsoft zakończył 2018 rok jako najwyżej wyceniana firma na świecie. Może świętować także inny sukces – Windows 10 jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych, wyprzedzając Windowsa 7, który długo zajmował pierwsze miejsce w statystykach.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Net Applications, Windows 10 w grudniu 2018 roku zainstalowany był na 39,22% desktopów na świecie. W porównaniu do 36,9% zajętych przez Windowsa 7, dało to aktualnemu systemowi Microsoftu długo wyczekiwane pierwsze miejsce wśród wszystkich komputerowych OS-ów.

Windows 10 potrzebował trzy i pół roku, by osiągnąć taki wynik. Obecnie działa na ponad 700 milionach urządzeń, w tym na komputerach PC, tabletach a nawet na konsolach Xbox One. Win7, wydany prawie 10 lat temu, cieszył się długo niesłabnącą popularnością aż do teraz.

Pod względem używanych systemów, najważniejszymi klientami Microsoftu są duże firmy. Software’owy gigant będzie starał się je przekonać, by przed 14 stycznia 2020 roku, kiedy to wygasa podstawowe wsparcie dla Windowsa 7, wybrały przejście systemu na Windowsa 10. Alternatywą jest dołączenie do programu Extended Security Updates, gwarantującego otrzymywanie niezbędnych poprawek bezpieczeństwa bez konieczności przenoszenia się na wyższą wersję systemu.

Mając w ręku argument, że Windows 10 jest już najpopularniejszym oprogramowaniem dla desktopów, łatwiej będzie negocjować warunki zmian systemu w dużych firmach, które często dysponują setkami czy nawet tysiącami urządzeń, pracującymi pod kontrolą systemu MS Windows.

Gdyby tak wyglądał Windows 10, to chyba nikt z nas by się nie obraził

źródło: NetMarketShare dzięki The Verge