Microsoft Surface logo
źródło: Microsoft

Windows 10 ma już 1,3 miliarda użytkowników. Microsoft zarabia górę pieniędzy

Microsoft opublikował dane dotyczące pierwszego kwartału 2021 roku. Zyski firmy przewyższyły prognozy analityków.

Reklama

Wyższy popyt na urządzenia z Windows 10

Ponieważ w ostatnich miesiącach coraz więcej ludzi przestawia się na naukę i pracę zdalną, ruch w sklepach z elektroniką – niezależnie czy stacjonarnych czy internetowych – wyraźnie wzrósł. Wiele osób szuka urządzeń z większymi ekranami, w tym laptopów i komputerów stacjonarnych, by móc wygodnie wypełniać obowiązki szkolne i zawodowe z domu. Przełożyło się to na popularność Windowsa 10. W marcu 2020 roku system ten miał 1 miliard użytkowników. W ciągu 12 miesięcy udało się liczbę podnieść do 1,3 miliarda.

Nic dziwnego, że Microsoft jest zadowolony z kwartalnych wyników sprzedaży. Z jednej strony nie odnotowano wzrostu, który byłby w jakiś sposób nietypowy, gdyż cała branża komputerowa zaliczyła ostatnio zwiększone zainteresowanie urządzeniami i częściami do pecetów, ale z drugiej – nawet niektórzy analitycy nie spodziewali się tak solidnego rozwoju ze strony giganta z Redmond.

Reklama
Windows 10 powinien wkrótce zyskać kilka nowych opcji

Microsoft bardzo lubi rozwiązania chmurowe

Szacowano, że za pierwszy kwartał 2021 roku Microsoft zaliczy przychód w wysokości 41,03 mld dolarów, podczas gdy oficjalne wyniki mówią o 71,7 mld dolarów. Sporo wzrósł także dochód netto w porównaniu z ubiegłym rokiem – do 15,5 mld dolarów, co oznacza skok o szalone 44 procent. Na taki sukces wpłynęły przychody z usług Microsoft 365 oraz chmury Azure. Same rozwiązania chmurowe wygenerowały 17,7 miliarda dolarów, co jest wzrostem o 33 procent rok do roku.

Co ciekawe, nawet LinkedIn zaczął zarabiać więcej pieniędzy. Znajduje się on wśród produktów biznesowych, które przyniosły łącznie 13,6 mld dolarów. Microsoft nie precyzuje, jaką część z tych pieniędzy dokładnie zarobiła ta platforma, ale przychody z niej wzrosły o 25 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 roku.

Xbox Series X i Xbox Series S
Xbox Series X oraz Xbox Series S

Znaczne przychody są także zasługą wydziału Xboxa (wzrost o 34%), a swoją cegiełkę dorzuciły także produkty Surface (wzrost o 12%). Zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania dla graczy, Microsoft naciska bardzo mocno na zagarnianie kolejnych użytkowników za pomocą konsol Xbox Series X/S oraz stawia na rozwój grania w chmurze. To może się bardzo opłacić w najbliższych latach.

   1. Aktualizacje są ok, wystarczy mieć współczesny komputer. U mnie żadnych problemów od samej premiery. BSoDy widziałem na oczy może z 3 razy na Win10, czego nie mogę powiedzieć o Win7

    1. Co ty bredziszm, ms instalowal na kazdym kompie z win7 i 8 narzedzie do sprawdzenia czy pc/laptop nadaje sie do uaktualnienia do win10 i skoro dopuscil te maszyny w swojej pazernosci to jest tylko ich wina.

     1. Ale czy ktoś kazał tym użytkownikom instalować Win10? Narzekanie byle narzekać

     2. No wlasnie ms im kazal zainstalowac. Klikneli nie instaluj, a ms w swojej pazernosci im zainstalowal po cichu.

     3. Wiadomo, zły microsoft zainstalował każdemu w10, nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma sensu dalej kontynuować tematu, wszystko jasne

     4. Co moze nie pamietasz afery, czy nie chcesz pamietac, kiedy to klikajac w przycisk „nie dziekuje za windows 10” instalowal sie on na komputerze, microsoftowy szurze?

     5. Zwyczajny błąd. A po za tym trochę kultury, bo ciebie nie obrażam i nie mam zamiaru zniżać się do twojego poziomu :) A jeśli masz problemy z agresją w trakcie czytania komentarzy to polecam dobrego psychologa

     6. Zwyczajny blad, ktory kosztowal niektorych kupe kasy, bo komputer nie nadawal sie juz do jako-takiego uzytkowania po aktualizacji. Ale ty jestes dla ms taki wyrozumialy, dusza nie czlowiek.

     7. Taka sytuacja wydarzyła się na ułamku komputerów a nie na każdy i wcale nie oznaczało to że komputer przestawał nadawać się do użytku. Większość komputerów z tego ułamku się po prostu zaktualizowała, a każdy użytkownik miał ileś tam czasu, ile dokładnie nie pamiętam, ale całkiem sporo, na bezpieczny, bezproblemowy powrót do wcześniejszej wersji systemu. To o czym piszesz wystąpiło na ułamku z ułamka i to głównie z powodu tego, że użytkownicy chcąc przerwac proces aktualizacji, wyłączali komputer w jej trakcie.

     8. Odpuść sobie on i tak nie zrozumie. Ważne, że ms jest zły i chce każdemu win10 wcisnąć, który im komputer uzkodzi

     9. Kto tu pisal o uszkodzeniu? Jesli narzedzie ms dopuszcza do aktualizacji komputery z dyskiem talerzowym, 4gb ramu i bez dedykowanej grafiki, tylko dla zwiekszenia udzialu win 10 w rynku to cos jest nie tak. A potem komentarze: jak masz jakiegos starego trupa to nie dziwne ze ci system zamula.

     10. Win10 nie wymaga posiadania SSD, talerzowiec daje radę, 4GB ramu i brak dedykowanej grafiki również nie jest problemem. Doinformuj się najpierw jakie są wymagania systemu zanim zaczniesz prawić swoje mądrości

     11. Takie trole jak ty sa smieszniejsze. Wasza gadka w stylu, masz problemy z win10 to zmien komputer na nowszy, albo naucz sie uzywac i nie grzeb w systemie. Ms nie jest niczemu winny, chcial tylko przyoszczedzic i wymusza na uzytkownikach testowanie nowych kompilacji. I jeszcze pcha brudne lapy do biosu.

     12. A kto powiedzial ze nie, sam mam w jednym kompie wersje pro, gdzie wylaczylem sobie wszystkie aktualizacje. Smieszna jest taka gadka ze ms jest ok, a wszystkie problemy w10 to wina uzytkownikow.

     13. To ciagle wina ms, a w tej skali ten ulamek ulamka to ciagle dziesiarki tysiecy maszyn. Poza tym zwykly czlowiek nie ma pojecia o jakims cofaniu aktualizacji, a zamulony komputer, o ile nie ma jakichs obeznanych znajomych wymieni. Powszechnie wiadomo o nienajlepszej pracy win10na dyskach talerzowych wiec nie wciskaj mi tu propagandy ms o przerywaniu procesu aktualizacji przez uzytkownika, bo kto umie czytac widzi na ekranie informacje zeby pod zadnym pozorem nie wylaczac komputera.

    2. A no właśnie u mnie podobnie i na każdym z laptopów, jakie mam w domu czy rodzinie również nigdy nie było problemów:)

    3. Mam bardzo niewspółczesnego laptopa z i5-520M (1. generacja….) i na nim W10 Pro chodzi bezproblemowo. Jedyne realne kłopoty, jakich doświadczyłem, wystąpiły podczas samego procesu aktualizacji z W7.

    1. Jakie błędy? Miałeś jakieś czy piszesz to tylko dlatego, że co rusz jakiś portal nakręca aferę po aktualizacji win10, że „użytkownicy skarżą się na błędy”?
     Na kilku stronach śledzę tego typu dyskusje i nie spotkałem się jeszcze, żeby faktycznie ktoś pisał, że u niego taki problem wystąpił.
     Nie twierdzę, że nie ma ludzi, którzy takie problemy mają, ale na pewno nie występują one w takiej skali jak próbuje się nakręcać

     1. No tak blue screen raz na kilka-kilkanaście miesięcy, czy wyłączanie hot spota wi fi po pierwszym uruchomieniu po kilkudziesięciu minutach (naprawione dopiero po 2 latach), wywalanie okna ustawień po wejściu w tryb nocny (naprawione po kilku miesiącach), przez pewien czas brak możliwości nagrywania przeglądarki nagrywarką windowsa (wcześniej mogłem), to nie są błędy, tylko nagonka portali. Błędy są, może nie takie o których piszą portale, ale są. No i jeszcze można dodać, ale już nie jako błąd a wadę ogromne zużycie RAMu, na dzień dobry czysty sprzęt zużywał 2GB/8 GB potem po paru miesiącach zużycie wzrosło do 3,8-4GB/8GB , i tak było przez 2-3 lata, dopiero niedawno po jakiejś aktualizacji zużycie spadło do około 3GB/8GB, w domu mam drugi sprzęt W7 i tam zużycie RAMu po uruchomieniu wynosi 1GB, i tak wiem że RAM trzeba zapychać żeby nie leżał odłogiem bo się wtedy marnuje, problem w tym że na W10 często dobijam do 94% zużycia, i lepiej żebyś nie wiedział jak wtedy komputer działa, a gdyby to był W7 to jeszcze bym miał 2GB zapasu.

     2. Tak sprawdziłem, RAM przetestowałem narzędziem windowsowym, parametry SSD sprawdziłem w crystal disk, a w HDtune zrobiłem skan HDD i sprawdziłem parametry i wszystko wyszło ok.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama