Windows 1.0 logo

Prezentacja Windowsa 1.0: kampania reklamowa czy coś więcej?

Microsoft opublikował na swoich profilach w mediach społecznościowych krótki filmik, zwiastujący premierę systemu Windows 1.0, która miała przecież miejsce…w 1985 roku. W komentarzach natychmiast rozgorzała dyskusja, co oznaczają te zapowiedzi. Pojawiły się również co najmniej dwie prawdopodobne teorie.

Prezentujemy całkiem nowy system Windows 1.0, wyposażony w możliwość uruchamiania aplikacji MS-DOS, zegarek i wiele więcej!!

Opatrzony takim podpisem film opublikowany przez Microsoft prezentuje wszystkie logotypy systemu Windows, zaczynając od najnowszej wersji 10 do pierwszej – 1.0. Prezentacji towarzyszy muzyka elektroniczna rodem z połowy lat osiemdziesiątych, czyli z czasów, kiedy to debiutował pierwszy okienkowy system Microsoftu. Ta nietypowa kampania wzbudziła szerokie zainteresowanie społeczności, a sam gigant z Redmond nie kwapił się do udzielenia konkretnej informacji wyjaśniającej podejmowane działania. Powstało więc wiele teorii, z których najbardziej prawdopodobna wiąże te działania z…premierą filmową.

Reklama

https://twitter.com/Windows/status/1145731141695168512

4 lipca w serwisie Netflix zadebiutuje najnowszy, trzeci sezon serialu Stranger Thingsktórego akcja dzieje się w 1985 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy swoją premierę miał pierwszy okienkowy system autorstwa Billa Gatesa i spółki. O prawdziwości tej teorii przekonamy się zapewne już w dniu premiery serialu.

Istnieje również druga hipoteza, zwiastująca rewolucyjne zmiany w systemie Windows, o których w branży plotkuje się już o dłuższego czasu. Być może Microsoft planuje, przy okazji kolejnego uaktualnienia swojego systemu operacyjnego „wyzerować” numerację wersji – wielokrotnie bowiem zapowiadano, że Windows 10 to ostatnia duża wersja systemu, która będzie rozwijana i aktualizowana, podobnie jak ma to miejsce u konkurencji (macOS). Może to również świadczyć o zmianie zasad dystrybuowania licencji i przejściu na model subskrypcyjny. Obecność na jednym zdjęciu Windowsa, Excela i Flight Simulatora mogłaby świadczyć o tym, że w tej subskrypcji znajdzie się zarówno dostęp do systemu Windows, jak i pakietu Office oraz gier na platformie Xbox. Gdyby cena takiego rozwiązania została ustalona na rozsądnym poziomie, z pewnością znalazłaby wielu zwolenników.

Odwołania do czasów premiery pierwszych okienek widoczne są przede wszystkim na Instagramie systemu Windows, skąd Microsoft usunął wszystkie zdjęcia, pozostawiając jedynie film z zapowiedzią wersji 1.0. Do momentu publikacji tego artykułu pojawiło się również kolejne zdjęcie odwołujące się do archiwalnych produktów Microsoftu, między innymi pierwszej wersji programu Excel, Chart czy Flight Simulator, co może uprawdopodabniać teorię o nowym modelu subskrypcyjnym.

W redakcji trzymamy rękę na pulsie i jak tylko pojawi się rozwiązanie zagadki, z pewnością o tym napiszemy.

Aktualizacja 05.07.2019 r.

Na Twitterze systemu Windows pojawił się wiele wyjaśniający krótki film, w którym podczas uruchamiania starego komputera na monitorze widoczne jest logo Netflixa. Zagadkę można zatem uznać za rozwiązaną – chodziło o premierę trzeciego sezonu Stranger Things.

Źródło: Windows Central, Instagram