Wiemy już, jak wygląda popularność poszczególnych systemów 14

Wiemy już, jak wygląda popularność poszczególnych systemów

Z roku na rok systemy mobilne zdobywają kolejne rzesze użytkowników. Spośród nich największą popularność mają Android oraz iOS – śmiało można powiedzieć, że tworzą duopol na rynku. Trzecia lokata należy do Windows Phone. Jak wygląda popularność tych OS-ów na poszczególnych kontynentach? Kantar postanowił się temu przyjrzeć.

Zacznijmy od Starego Kontynentu (do badania przyjęto zaledwie 5 krajów: Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Niemcy oraz Włochy). Największym zaskoczeniem jest dosyć silna pozycja Windows Phone, który zdobył tu aż 10,1% i w dodatku nadal rośnie. Co ciekawe, niewielki spadek rok do roku zaliczył Android – ich udział zmalał o skromne 2,9% i wynosi obecnie 67,6%.

Warto jednak wspomnieć, że nowe Samsungi Galaxy S6 mogą zmienić ten wynik. Według najnowszych informacji, zebrano sporo zamówień na ten smartfon, więc jest  szansa, że ustanowi nowe rekordy sprzedaży. To, co system od Google stracił, zyskał iOS. OS od Apple ma 20,9%. Taki rezultat firma z Cupertino zawdzięcza głównie najnowszej generacji swojego smartfona, iPhone 6.

W Stanach Zjednoczonych zdecydowanie prowadzą Android oraz iOS i nie zapowiada się, aby jakikolwiek rywal mógł im zagrozić. Jedyny wzrost w tamtym regionie zaliczyły urządzenia Apple’a – z 38,8 na 39,3%. Uważam, że aktualnie jest to bardzo stabilny rynek pod tym względem. Jestem ciekaw, jak zmienią się rezultaty po wejściu do sprzedaży wszystkich nowych flagowców z systemem od Google.

Przejdźmy do najważniejszego rynku – chińskiego. Jest to rejon, w którym bezapelacyjnie prowadzi Android, ale ostatnio zaczął tracić sporą liczbę użytkowników. Głównym winowajcą ponownie jest iOS – urósł o blisko 10%. Z kolei Windows stracił 0,1%, a Blackberry zostało wręcz wyeliminowane z tamtego regionu. Warto wspomnieć, że w ostatnim kwartale podium najchętniej kupowanych smartfonów wyglądało następująco: iPhone 6, Xiaomi Redmi Note oraz iPhone 6 Plus. Dlaczego tak dużo osób zdecydowało się na przesiadkę z Androida na iOS?

Mobilne OS

Powyższe rezultaty pokazują kilka interesujących rzeczy. Przede wszystkim to, że Apple wreszcie postąpiło rozsądnie wypuszczając smartfony z dużymi wyświetlaczami. Po drugie Android zaczął tracić, co jest bardzo dziwne, szczególnie zważywszy na ciągły wzrost liczby urządzeń z tym systemem. Natomiast ostatnie przemyślenia dotyczą Windowsa. Ten system dalej utrzymuje swoje niewielkie udziały i na niektórych rynkach zdobywa nowych klientów, jest to głównie zasługa tanich urządzeń z mobilnymi kafelkami.

Myślę, że 2015 rok zapowiada się na wielką walkę Androida z iOS-em. Czy ostatnie premiery, na czele z Samsungiem Galaxy S6, zdołają odzyskać stracone udziały na np. rynku chińskim? Nie wolno też zapomnieć, że w tym miesiącu Huawei wprowadzi kilka świetnych smartfonów.

Jesteście zaskoczeni powyższymi statystykami?