Wiedźmin 3 na Nintendo Switch w 2019 roku!

Informacje o tym, że Wiedźmin 3: Dziki Gon trafi na konsolę Nintendo Switch, wyciekły do sieci na długo przed E3 2019, lecz mało kto do końca wierzył, by mała przenośna konsola Japończyków poradziła sobie z przygodami Geralta z Rivii. Dziś podczas konferencji Nintendo na E3 2019 ogłoszono jednak, że Wiedźmin 3 trafi na Nintendo Switch w postaci kompletnego wydania! I co najlepsze — stanie się to jeszcze w tym roku!

Pomimo że od premiery trzeciej części przygód białowłosego zabójcy potworów minęły już 4 lata, to tytuł ten nadal może być wyzwaniem dla co niektórych słabszych sprzętów. Nintendo Switch, jak na swoje gabaryty, ma całkiem niezłą wydajność, jednak daleko mu do PS4 czy do Xboxa One — nie mówiąc już o ich mocniejszych wariantach.

Reklama

Switch ma jednak jedną przewagę: jest konsolą przenośną, którą możemy schować do torby i wyciągnąć podczas jazdy komunikacją miejską – PlayStation 4 taką funkcjonalnością nie może się pochwalić. Jeszcze w tym roku właściciele Nintendo Switch będą mogli zapolować na potwory na swoich 6,2-calowych ekranach konsol. Będzie to Edycja Kompletna, która zawiera grę Wiedźmin 3: Dziki Gon, rozszerzenia fabularne Serca z Kamienia oraz Krew i Wino, a także całą dodatkową zawartość wydaną po premierze gry. Razem ponad 150 godzin przygód!

W skład wydania pudełkowego wchodzą:

  • Kartridż zawierający grę Wiedźmin 3: Dziki Gon
  • Pudełko
  • Naklejki
  • Mapa
  • Świat Wiedźmina — Kompendium Wiedzy

Na razie nie ujawniono zbyt dużo szczegółów odnośnie wersji Wiedźmina 3 na Nintendo Switch. Nie wiemy, w jakiej rozdzielczości będzie gra działać w trybie mobilnym, jak i stacjonarnym. Nie wiemy też, na jak dalekie kompromisy musieli iść twórcy, by Wiedźmin 3 był grywalny na Nintendo Switch. Nie znamy również liczby klatek na sekundę, w jakiej będzie działać gra (choć za praktycznie pewniak możemy przyjąć, że liczba ta nie przekroczy 30).

Czy gra wykorzysta w jakimś stopniu wbudowane żyroskopy Nintendo Switch — np. przy wspomaganiu celowania jak w The Legend of Zelda: Breath of the Wild? A może pokuszono się o implementację obsługi ekranu dotykowego, by wygodniej było nawigować mapą lub ekwipunkiem? Nie ma nawet oficjalnego stanowiska odnośnie polskiego dubbingu — ale dziwną decyzją byłby jego brak.

CD Projekt RED nie podał dokładnej daty premiery, ograniczając się tylko do tego, że gra ukaże się w tym roku. Na więcej informacji musimy niestety jeszcze poczekać.

Poniżej kilka screenshotów Wiedźmina 3 z Nintendo Switch.

Podczas krótkiego trailera mogliśmy się przyjrzeć kilku scenom z Wiedźmina 3 nagranych na Nintendo Switch i cóż, już na pierwszy rzut oka widać, że graficznie wersja ta będzie odstawać od PC, PS4 i Xboxa One. Widać, że geometria świata i postaci została uproszczona, tekstury są sporo słabszej jakości, zasięg widzenia został odpowiednio skrócony a same cienie mocno uproszczone.

Na dokładne analizy graficzne i porównania z innymi platformami przyjdzie jeszcze pora, ale już teraz można stwierdzić, że nie będzie to najpiękniejsza wersja Wiedźmina 3 – choć chyba nikt nie spodziewał się czegoś innego. Weźmy jednak pod uwagę, że Switch to przede wszystkim konsola mobilna i na mniejszym ekranie handhelda może się to prezentować dużo lepiej.

Na koniec przypomnę, że na Switchu pojawiały się już wcześniej duże oraz wymagające gry AAA od zewnętrznych producentów i robiono to na dwa sposoby. Pierwszym było okrojenie gry do takiego stopnia, by była w stanie odpalić się z przyzwoitą płynnością — tak było chociażby z Doom czy Wolfenstein II: The New Colossus od Bethesdy. Drugim podejściem twórców był… streaming gry — tak zrobiono w przypadku Resident Evil VII: Biohazard czy Assassin’s Creed Odyssey (choć jest to dużo mniej popularny sposób i póki co dostępny tylko w Japonii). Zarówno jeden, jak i drugi sposób ma wady i zalety – REDzi wybrali ten pierwszy. Czy słusznie? Przekonamy się z czasem.

To co? Teraz czekamy na zapowiedź Cyberpunk 2077 na Nintendo Switch?

Źródło: CD Projekt RED, Nintendo