Wicedyrektor Google ds. designu szydzi z najnowszego WIndowsa

Matias Duarte – osoba odpowiedzialna między innymi za Material Design w Androidzie pochwaliła się ostatnio na Twitterze stwierdzeniem, że Windows 10 jest praktycznie tym samym, co niemal 15-letni Windows XP ze skórką flat design.

Reklama

Windows 10? Raczej Windows sprzed 10 lat!

Reklama

Tak kwituje swoje odczucia Duarte po skonfigurowaniu Surface 4 z najnowszymi okienkami na pokładzie. To, co zawiodło Wicedyrektora Google, to sposób działania najnowszych okienek, które przypominają mu poczciwy system z zieloną łąką na tapecie.

Co dokładnie Duarte miał na myśli? Z tweetów niewiele wynika ale dodał, że cenił Windowsa 8 za to, że wyłamywał się ze standardów i próbował zmienić charakter systemu operacyjnego. To wiele wyjaśnia, skoro Windows 8 był „zmianą”, a 10 już nie jest, a jedyna cecha wspólna Windows XP oraz 10, która jednocześnie nie dotyczy wersji 8, to naturalnie menu start, które w obecnej formie nie jest tak przyjazne na urządzeniach dotykowych, jak było to znane z poprzedniej edycji systemu. Rozczarowanie pracownika Google dziwi, dlatego że to właśnie 10 odsłona Okienek zmieniła niektóre elementy systemu (głównie interfejsu), które przetrwały praktycznie niezmienione od czasów Visty, a więc od prawie dekady (jak sam pisze). Zresztą, czy porównanie dziesiątki do Windowsa XP to obraza? Osobiście nie znam nikogo kto miał z tym systemem złe skojarzenia.

Mi pozostaje jedynie życzyć panu Duarte, by prędzej czy później odkrył włącznik trybu tabletu w swoim Surface :)

Źródło: Twitter via Android.com.pl

 1. „Mi pozostaje jedynie życzyć panu Duarte, by prędzej czy później odkrył włącznik trybu tabletu w swoim Surface” Poza tym Win 10 został stworzony, bo ludziom nie podobał się Win 8.X O ironio.

 2. Włącznik trybu tabletu nie zmienia faktu ze win8 byl co prawda nico niedorobionym ale nowatorskim i oryginalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o obsługę dotykiem. Win10 jest pod tym względem krokiem wstecz.
  Pan matias ma racje

  1. Absolutnie ma rację. Tryb tabletu jest nieużywalny. Na swoim Surface mam ustawienie na automatyczne przełączanie ale zawsze i tak wracam do trybu desktop. Tryb tabletu nie oferuje żadnej wartości dodanej a tylko ogranicza i zubaża doświadczenia z korzystania. Ogromny krok wstecz.

 3. Czyli nie jestem sam. A wraz z Windows10 zmieniło się nie tylko menu Start, ale przede wszystkim chyba ostatecznie zarzucono w praktyce koncepcję Metro (czy Modern). Po wejściu w zaawansowane ustawienia administracyjne ciągle widzimy te same okienka i menu, które znamy od czasów WindowsXP. Nowe biblioteki, nowe możliwości, nowe aplikacje, ale z punktu widzenia użytkownika kafelki to jednak tylko odświeżenie wygladu interfejsu i to już niepierwszej świeżości.

 4. Ojojoj, może Matias pomarudzi też na samochody że od lat nic się nie zmienia, a można przeciez kwadratowe koła zrobić. Windows X może ideałem nie jest, XP też nie był jednak androida przebijają wyglądem i funkcjonalnością na każdym kroku.

 5. Matias Duarte powiedział chyba słuszną uwagę że Windows 10 w porównaniu do Windowsa XP zmienił się nieznacznie gdyż poza paskiem powiadomień i zmianą menu start na którym są dodane kafelki to niczym w sposobie koncepcyjnym Windows się nie zmienił (z wypowiedzi można wywnioskować że chodzi mu o Windowsa w trybie deskop a nie tabletowym)

  Ale czy koncepcja która jest chyba najlepszą koncepcją jaka może być warto zmieniać ?? Ją sądzę że nie i dlatego uważam że dobrze że Windows 10 wygląda jak poczciwy XP tyle że w nowoczesnym motywie
  Gdyż jest on intuicyjny dla osób które korzystały kiedykolwiek z Windowsa (bo może my „osoby które łatwo przyswajają nowinki” nie widzimy tego problemu gdy dostaniemy nowy sprzęt z całkowicie innym interfejsem bo się z nim szybko osfoimy ale np osoby które są starsze bąć niezbyt utechnologicznione(ciekawe słowotwórstwo) jest im ciężko pojąć te wszystkie wyskakujące okienka jakieś tam przesuwania od krawędzi czy coś innego i np.ja osobiście polecam do Windowsa 8.1 doinstalowanie classic shiella by posiadać te menu”start” by osoby takie nie musiały zbyt wielu żeczy uczyć się od nowa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama