Wiadomości na Androida zyskają integrację z Asystentem Google. Przekształcą się w coś podobnego do Allo

To ciekawe, że komunikator Google Allo nie zyskał specjalnej popularności, ale sam Asystent Google, który działał w nim od 2016 roku rozwinął się na tyle mocno, że obecny jest teraz w wielu usługach i sprzętach giganta z Mountain View. Początkowo był funkcją drugorzędną, po czym wysunął się na pierwszy plan. Po latach o Allo mało kto pamięta. Za to Google Assistant przewija się przez nagłówki artykułów branżowych regularnie. Jest szansa, że trafi nawet do aplikacji obsługującej wiadomości SMS i MMS od Google. 

Wiemy o tym dzięki doniesieniom z forum XDA. Jeden z programistów, który podpisuje się pseudonimem Quinny 899 dostrzegł w kodzie aplikacji Wiadomości na Androida odnośniki do Asystenta Google. Udało mu się nawet z nich skorzystać i uruchomił Google Assistant wewnątrz tej apki.

Jak się można było tego spodziewać, Asystent Google działa w Wiadomościach na Androida na podobnej zasadzie, jak w komunikatorze Google Allo. Różnica polega na tym, że tak jak w Allo dało się nawiązać z cyfrowym asystentem krótką pogawędkę, tak w aplikacji do obsługi wiadomości nie jest to możliwe.

Google Allo

Asystent jest w niej obecny, by na podstawie rozmowy toczonej z kimś innym, zasugerować przydatne rzeczy do przekazania. Może na przykład chodzić o adresy okolicznych restauracji, jeśli Asystent zorientuje się, że szukamy jakiegoś przytulnego gastro, lub poda prognozę pogody gdy kontekst wypowiedzi będzie wskazywał, że wybieramy się w weekend nad jezioro.

Chociaż takie podpowiedzi mogą wydawać się drobnostką, to pamiętamy o tym, że są to zaledwie początki. Asystent Google w Wiadomościach na Androida będzie z czasem zyskiwał coraz więcej funkcji.

Na razie dla nas, ludzi posługujących się przede wszystkim językiem polskim, tego typu nowinka będzie niedostępna. Ale kiedy tylko Asystent Google zacznie rozumieć złożone niuanse polskiej mowy (a z tego, co wiemy, już się tego uczy), opcja ta może zawitać również na smartfonach Polaków.

 

źródło: XDA Developers przez PhoneArena