karta karty pamięci microSD cards flash
fot. Pexels

Tobie też wiecznie brakuje miejsca w smartfonie? Tak wynika z badania Western Digital w Polsce

Zakładam, że większość z Was pamięta czasy, kiedy pojemność dysków twardych była znacznie mniejsza niż ta, którą obecnie serwują nam producenci smartfonów. Ale nie bez powodu staropolskie porzekadło mówi daj palec, a weźmie całą rękę, bowiem według badań zleconych przez firmę Western Digital, aż 52% Polaków musi usuwać swoje cenne pliki, aby zwolnić trochę pamięci w smartfonach.

Przyznam szczerze, że w kontekście opisywanego badania należę raczej do mniejszości – pamięć wbudowana w smartfonie wystarcza mi w zupełności, a i tak na wszelki wypadek mam włożoną kartę microSD, która zapewnia mi całkiem spory margines bezpieczeństwa. Wiem jednak, że wiele osób – zwłaszcza tych preferujących muzykę w trybie offline lub cykających dużo fotek – ma problem z pamięcią wewnętrzną smartfona.

Jak już wspomniałem na początku, 52% ankietowanych musi usuwać swoje pliki raz w miesiącu, aby zwolnić pamięć. Ale to nie wszystko, bowiem 26% polskich użytkowników smartfonów zapycha je w ciągu miesiąca, a 38% wystarczy na to kwartał. A co za tym idzie, pierwsza przedstawiona Wam wartość zwiększa się do 69% jeśli rozważymy, ile osób powtarza czynność raz na trzy miesiące.

Czy fakt, że niemal połowa osób żałuje plików skasowanych w celu zwolnienia pamięci dziwi kogokolwiek? Bo mnie nie. Zadziwiający jednak jest fakt, że jedna trzecia badanych preferowała pozbycie się własnych zdjęć niż tych z rodziną, przyjaciółmi czy nawet… swoimi zwierzętami.

Ostatnia informacja jest już nieco mniej optymistyczna. Nie od dziś wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili. Niemal co piąty Polak wykonuje backup regularnie, a aż 41% robi to raz w miesiącu.

Cóż, na samym końcu warto by było zaznaczyć jeszcze jedną rzecz. Myślicie, że opisywany trend dotyczy nastolatków? Nie do końca – YouGov Plc przebadało 1041 osób dorosłych. Badanie zostało przeprowadzone online między 29 stycznia a 2 lutego bieżącego roku, lecz (podobno) próba reprezentatywna pozwala w przybliżeniu opisać całość populacji w wieku powyżej 18 lat.

źródło: informacja prasowa
grafika: Pexels