dyski HDD i SSD WD_Black

WD prezentuje pięć nowych dysków przenośnych specjalnie dla graczy

Targi takie, jak Gamescom, mają to do siebie, że niemal każda godzina ich trwania przynosi mniejsze lub większe nowości sprzętowe. Jedną z ostatnich prezentacji przeprowadziła firma Western Digital, eksponując zalety pięciu nowych dysków zewnętrznych z serii WD_Black.

Nowości WD to trzy dyski uniwersalne, dedykowane przede wszystkim graczom używającym platformy PC. Kolejne dwa zaprojektowane zostały specjalnie dla konsoli Xbox. Spośród nowości cztery to standardowe dyski HDD, pojawił się jednak rodzynek wykonany w technologii SSD i to jemu wypada przyjrzeć się bliżej.

Dysk WD_Black P50 to pierwszy w tym segmencie rynku SSD wyposażony w port USB 3.2 gen 2×2, zapewniający szybkości odczytu/zapisu sięgające 1980 MB/s. Na rynku pojawi się w różnych wariantach pojemnościowych, z których największy będzie miał 2 TB przestrzeni na dane. Kupujący może liczyć na pięć lat ograniczonej gwarancji producenta. Co warte wspomnienia, wewnątrz obudowy kryje się nośnik WD_Black SN750 NVMe, dzięki czemu z pewnością nie braknie mu wydajności. SN750 cieszy się opinią bardzo szybkiej i niezawodnej konstrukcji. Dedykowany graczom przenośny SSD pojawi się w sprzedaży w czwartym kwartale 2019 roku.

WD_Black P50 fot. Western Digital

Pierwszą z talerzowych nowości jest WD_Black P10. Dysk ten będzie występował w różnych wariantach pojemnościowych, z czego największy zaoferuje 5 TB. Za komunikację z komputerem i konsolami odpowiada tu port USB 3.2 pierwszej generacji. Dodatkowo produkt występuje w wersji specjalnej dla konsoli Xbox One. Nabywca edycji dedykowanej konsolom może liczyć na miły dodatek w formie dwumiesięcznego dostępu do serwisu Xbox Game Pass Ultimate.

Edycja podstawowa jest już dostępna w niektórych sklepach w wariantach pojemnościowych od dwóch do pięciu terabajtów. Koszt zakupu waha się od 89,99 do 149,99 dolarów w zależności od pojemności. Wersja dla konsoli Microsoftu pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2019 roku w pojemnościach od 3 TB do 5 TB, w cenie od 109,99 do 149,99 dolarów.

WD_Black P10 fot. Western Digital

Obok kompaktowego P10 o kieszenie graczy powalczy większy (zarówno pod względem gabarytu, jak i oferowanej przestrzeni) WD_Black D10. Ten dysk charakteryzuje się szybkością odczytu do 250 MB/s. Z racji możliwego nagrzewania się konstrukcji, wyposażono ją w technologię aktywnego chłodzenia. Wersja podstawowa zaoferuje pamięć do 8 TB, edycja dedykowana Xboksowi – 12 TB. Do wersji dla konsoli dołączany jest trzymiesięczny dostęp do Xbox Game Pass Ultimate. Za najbardziej pojemne wersje przyjdzie kupującym zapłacić odpowiednio 199,99 i 299,95 dolarów amerykańskich. Premiera: trzeci kwartał 2019 roku.

WD_Black D10 fot. Western Digital

Podsumowując, jak przystało na firmę WD, możemy się spodziewać niezawodnych, sprawnie wykonujących swoją pracę dysków. Pytanie tylko, czy takie akcesoria również muszą kojarzyć się z graniem? Albo raczej, czy warto do tego dopłacać? Ja nie jestem przekonany.

Źródło: informacja prasowa