fot. Waymo

Waymo rozpoczyna współpracę z Renault-Nissan. Autonomiczne pojazdy zawitają do Europy

Waymo jest spółką zależną od Alphabet Inc., czyli konsorcjum, w której w skład wchodzi Google. Zajmuje się ona testowaniem autonomicznych samochodów w Stanach Zjednoczonych, a wszytko wskazuje na to, że rozpocznie testy również w Europie. Firma ogłosiła, że nawiązała współpracę z Renault-Nissan, która może zaowocować wprowadzeniem pojazdów autonomicznych do Francji, Japonii oraz innych części świata.

Do tej pory w zakresie samochodów autonomicznych najwięcej działo się w USA, chociaż ostatnio pojawiła się informacja, że Volvo i NVIDIA łączą siły w celu stworzenia autonomicznych ciężarówek, które będą testowane równie w Szwecji oraz Kalifornii. Okazuje się jednak, że za jakiś czas wszystko może się zmienić.

Waymo, czyli firma, która głównie zajmuje się testowaniem autonomicznych samochodów, ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z Renault-Nissan. Na początek partnerstwo ma polegać na zbadaniu w jaki sposób komercyjne, autonomiczne pojazdy mogą pomagać w przewozie ludzi oraz paczek we Francji i Japonii. Co więcej, będą też prowadzone badania zmierzające do uregulowania prawnego tego typu maszyn.

Warto dodać, że sam dyrektor generalny Waymo John Krafcik postrzega współpracę jako początek wdrażania autonomicznych pojazdów do Francji oraz Japonii i nie wyklucza, że w przyszłości rozszerzy się ona o inne kraje. W tym celu Renault oraz Nissan planują stworzenie spółek, które będą zajmowały się tego typu środkami lokomocji.

Dla Waymo jest to idealna okazja do wprowadzenia swojej autonomicznej technologii na globalny rynek. Jednocześnie jest to też dla firmy pierwsza tego typu współpraca z producentami samochodów. Do tej pory Waymo kupowało pojazdy od Chryslera i Jagura, a następnie modernizowało je. Teraz może się to zmienić, ponieważ Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance jest największym na świecie producentem samochodów i oferuje pojazdy z każdego segmentu.

Myślę, że ta współpraca ma naprawdę duży potencjał i może za kilka lat na drogach w różnych zakątkach świata zaczną pojawiać się autonomiczne pojazdy.

Źródło: 9TO5Google