iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 20

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości – lista zmian

Przed właścicielami Apple Watchy stoi dość przyjemne zadanie: odkrywanie nowych funkcji zegarków po zainstalowaniu nowej wersji oprogramowania, zaprezentowanej wczoraj na konferencji WWDC 2018. A będzie tego trochę: w watchOS 5 mamy nowe automatyczne śledzenie aktywności, tryb walkie-talkie… Oto lista zmian w skrócie.

Aktualizacja watchOS 5 będzie dostępna dopiero jesienią, choć użytkownicy Apple Watchy już teraz nie mogą się doczekać, by wypróbować nowości ukazane na konferencji giganta z Cupertino. Będą mogli ją pobrać właściciele zegarków Apple Watch Series 1 i nowszych. Oznacza to, że Apple nie zapewnia już nowych aktualizacji systemu dla Apple Watchy tzw. „generacji 0” – pierwszych, jakie pojawiły się w ofercie tego producenta.

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 21

Oprócz tego będziemy musieli być wyposażeni w iPhone’a 5S lub nowszy smartfon Apple, działający na systemie iOS 12. Na konferencji wspomniano także, że nie wszystkie funkcje będą działać w takim sam sposób na całym świecie – niektóre regiony nie skorzystają na przykład z opcji cyfrowego ID studenta.

Co zatem znajdziemy w watchOS 5?

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 22

Automatyczne śledzenie aktywności i dwa nowe tryby: joga i hiking

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 23
Created with GIMP

Nareszcie do Apple Watchy trafi funkcja automatycznego śledzenia aktywności, dzięki czemu nie będziemy już zmuszeni określać rodzaju ćwiczeń czy uprawianego sportu, żeby zegarek „zorientował się” co aktualnie robimy. Na podstawie wzorców ruchowych będzie w stanie sam to określić. Ponadto Apple wprowadza dwie nowe pozycje do listy rozpoznawanych zajęć: jogę oraz hiking, co rozumiemy przez wędrówki górskie.

Nowe funkcje dla biegaczy

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 24

Dla uprawiających jogging, Apple ma kilka smaczków w zanadrzu. Teraz zegarek z watchOS 5 będzie potrafił generować raporty dotyczące tego, ile kroków na minutę robimy. W zależności od tego, czy będziemy chcieli biec czy iść, Apple Watch poinformuje nas, czy nasze tempo znacząco spadło czy też biegniemy zbyt szybko. Smartwatch zaoferuje też coś na kształt prognozy, przewidując ile czasu zajmie nam przemierzenie kolejnych kilometrów.

Tryb walkie-talkie

To chyba najbardziej użyteczna funkcja watchOS 5. Oprócz tego, że od teraz będziemy mogli swobodnie połączyć się z Zordonem, opcja walkie-talkie może spodobać się rodzicom. Apple Watch połączy się z innymi zegarkami przez sieć komórkową (w niedostępnej dla nas wersji Series 3) lub Wi-Fi, umożliwiając rozmowy w czasie rzeczywistym. Oto Apple otworzyło drzwi do całego mnóstwa zaczepek i bezsensownych konwersacji ;)

Rywalizowanie w aktywnościach

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 25

Nie od dziś wiadomo, że jeśli chcemy osiągnąć jakieś dobre wyniki w ćwiczeniach, pomocne okazuje się wsparcie lub rywalizacja z kolegą. Jeśli zdecydujemy się udostępniać dane o naszej aktywności fizycznej, będziemy mogli wziąć udział w tygodniowych wyzwaniach, do których zaprosimy przyjaciół. Międzyczasie będzie można zbierać punkty i rywalizować ze znajomymi w osiąganiu kolejnych celów, co może pozytywnie wpłynąć na naszą dyscyplinę. Na nasze relacje z przyjaciółmi może trochę mniej.

Podcasty

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 26

Zegarek Apple ma być świetnym sprzętem do słuchania podcastów. Aplikacja zapamięta, które odcinki już przesłuchaliśmy oraz w którym momencie przerwaliśmy odsłuch ostatniego z nich. Audiobooki, muzyka czy pogadanki w hehTechu – do tego wszystkiego dostęp bez konieczności noszenia iPhone’a przy sobie.

Cyfrowe identyfikatory dla studentów

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 27

To jedna z opcji, która u nas w Polsce zadebiutuje zapewne na świętego nigdy. Apple pozwoli zastąpić legitymację studencką zegarkiem. Wszystko w Apple Watchu – przepustka do akademików, bibliotek, zniżek na jedzenie i bilety… W zasadzie wszystko, co się dzieje w amerykańskich kampusach uniwersyteckich, a co potrzebuje przepustki studenta, będzie można załatwić zbliżeniowo przez Apple Watcha. A to wszystko dzięki możliwości dodania numeru identyfikacyjnego ucznia do aplikacji Wallet. Technologię tę wspierają na razie tylko uniwerki w Duke, Alabamie i Oklahomie, ale do takiego rozwiązania przymierzają się już kolejne: John Hopkins, Santa Clara i Temple.

Bardziej funkcjonalna Siri

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 28

Znów mamy do czynienia z nowością, która ze względu na nasz region, raczej nas nie dotyczy – a na pewno trudniej będzie wykorzystać ją w pełni. Siri w watchOS 5 zyskała całkiem odświeżony panel. Asystent będzie uczył się zachowań użytkownika i jego codziennych nawyków, na przykład dotyczących podróżowania. Określi też nasz przeciętny rytm serca i wykorzysta informacje z innych aplikacji sportowych, jak choćby Nike+ Run Club, Glow Baby czy Mobike.

Nowy tęczowy pasek

iOS 12 jest fajny, ale to w watchOS 5 jest więcej nowości - lista zmian 29

Tęcza stała się zwyczajowym elementem różnych organizacji LGBTQ, a zatem w związku z trwającym Miesiącem Dumy, Apple postanowiło wprowadzić do sprzedaży kolorowy pasek Pride oraz udostępnić komponującą się z nim tarczę zegara.

Nylonowy pasek Pride Edition kosztuje 249 złotych i jest dostępny w 35 krajach. Część dochodu z jego sprzedaży przeznacza się na wsparcie towarzystw i organizacji działających na rzecz LGBTQ, takich jak Gender Spectrum, GLSEN, ILGA, PFLAG, The National Center for Transgender Equality, jak też The Trevor Project.

https://www.tabletowo.pl/2018/06/04/prezentacja-ios-12-na-wwdc-2018-co-zmienia-nowy-mobilny-system-od-apple/

źródło: ApplePhoneArena