Dziś obchodzimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. To jedna z najbardziej bohaterskich akcji ostatniego stulecia. Walczyliśmy o nasze prawa, o naszą wolność, o nasze przywileje i naród, dzielnie stawiając opór wrogowi. Choć ostatecznie skutki były opłakane, to do dziś z dumą i honorem wspieramy powstańców, organizując szereg wydarzeń, oddając hołd i wywieszając polskie flagi. Warszawskie studio deweloperskie Pixelated Milk we współpracy z Gaming Company postanowiły uczcić to wydarzenie w nietypowy sposób – tworząc grę WARSAW, którą światowe media ograły już wzdłuż i wszerz, podkreślając ideę Powstania.
Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, to na końcu tego tekstu przybliżę Wam cały pomysł – to tytuł z gatunku RPG, którego premiera planowana jest na 4 września, początkowo wyłącznie na PC. Na konsolach produkcja pojawi się w późniejszym terminie. Pixelated Milk jest ponadto jedynie podwykonawcą, który tworzy te grę na zlecenie Gaming Company, pomysłodawcy odpowiedzialnego za koncepcję i promocję tytułu.
WARSAW wzbudza wiele emocji na całym świecie – do tej pory napisało o niej ponad 350 serwisów internetowych w Azji, Europie i obu Amerykach. Na warsztat wzięły ją również tak wielkie marki, jak Gamespot, IGN czy Kotaku.
Powstanie Warszawskie nie jest powszechnie znane dla obcokrajowców, dlatego wielu dziennikarzy przy okazji promowania WARSAW tłumaczy również, czym to Powstanie było, kto z kim walczył oraz jakie przyniosło skutki i zniszczenia. Promocja gry i zarazem tego historycznego wydarzenia bardzo dobrze ze sobą koreluje. Dziennikarz z amerykańskiego IGN zgrabnie wkomponował taką treść do swojego artykułu:
Jest bardzo duża szansa, że nigdy nie słyszeliście o Powstaniu Warszawskim. Prawdopodobnie dlatego, że ono nie pasuje do opowieści lansowanej przez zachodnie podręczniki szkolne dotyczące okresu II wojny światowej, mówiącej o zwycięstwie wbrew wszelkim przeszkodom. (…) Po 63 dniach walk w całym mieście powstańcy przegrali, co najmniej 150 000 cywilów zostało zabitych, a miasto w odwecie zrównano z ziemią.
O WARSAW wspominają nie tylko media zajmujące się rozrywką elektroniczną, ale też światowe media ogólnoinformacyjne. Jeden z najważniejszych dzienników niemieckich – Sueddeutsche Zeitung wspomina, że projekt polskiego studia jako jeden z nielicznych bardzo poważnie podchodzi do realiów historycznych, bo celem twórców jest przedstawienie wydarzeń w takiej formie, w jakiej odbyły się one naprawdę. Producent WARSAW, Krzysztof Papliński z Gaming Company, mówi z kolei, że:
Kiedy zaczynaliśmy pracę nad WARSAW, chcieliśmy, żeby była to po prostu jak najlepsza gra w swoim gatunku, taka, w którą każdy z nas chciałby zagrać. Chcieliśmy jednak, by nasz produkt poza świetną warstwą rozgrywki opowiadał również ciekawą i ważną historię, więc nasz wybór padł na Powstanie Warszawskie – temat, który dotąd był w tym medium praktycznie niewykorzystany, a jeśli ktoś po niego sięgał, to efekt bywał daleki od ideału. W grze widać nie tylko warstwę rozgrywki i grafiki, ale również poruszającą i nieznaną na świecie historię. Budzi ona szerokie zainteresowanie mediów nie tylko w USA czy Zachodniej Europie, ale też Azji.
WARSAW opowiada historię 63 dni przepełnionych walką o życie w okupowanej Warszawie. Rolą gracza jest poprowadzenie bohaterów przez cały okres trwania Powstania, a gra wiernie oddaje przeróżne sytuacje i wydarzenia, które miały miejsce naprawdę. Postacie, którymi sterujemy, nie są konkretnie powiązane historycznie, ale stanowią połączenie cech i losów prawdziwych powstańców – opisują ich osobowość oraz przeżycia. To jedna z nielicznych produkcji podejmująca ten trudny temat, a zarazem pierwsza w swoim gatunku – taktycznego RPG z elementami strategii. Twórcy, oprócz przedstawienia krwawej, brutalnej wojny, próbowali odnieść się do tego tak neutralnie, jak to tylko możliwe – w żadnym wypadku nie oceniają idei Powstania i jego skutków. Więcej na temat gry przeczytacie na stronie głównej produkcji, a poniżej znajdziecie obszerny gameplay prosto z redakcji IGN.
Źródło: informacja prasowa