VR

Japońskie wakacje w VR, Twoja prywatność w tarapatach i wiele więcej w Internecie Rzeczy

Każdy tydzień przynosi nowe rozwiązania i wynalazki w każdej dziedzinie technologii – również w IoT. Internet Rzeczy, inteligentne urządzenia, VR i nowy standard sieci 5G to dziedziny, których losy zdecydują, jak będzie wyglądać przyszłość… całego świata. Na łamach oiot.pl opisujemy wszystko, co trzeba o nich wiedzieć.

Jeśli jeszcze nie czytacie oiot.pl, zacząć możecie od zaraz. Wystarczy wpisać te cztery litery w wyszukiwarkę. Warto jednak nadrobić miniony tydzień wydarzeń w świecie Internetu Rzeczy. Zapraszam więc na krótkie streszczenie.

Autonomiczne taksówki w trosce o środowisko

Transport wodny domaga się inteligentnej rewolucji.

Jak może wyglądać ta rewolucja / fot. designboom

Crosswater to, jak napisali jej twórcy, pozioma winda, która, uwaga, uwaga, pływa po różnych miejskich akwenach wodnych. Przynajmniej… w teorii.

Choć to jeszcze koncept, firma zbliża się do osiągnięcia celu swojej kampanii crowdfundingowej i już wkrótce autonomiczna taksówka Crosswater może trafić do największych miejscowości świata.

https://www.tabletowo.pl/oiot/crosswater-autonomiczna-wodna-taksowka/

Gdzie się podziała… tamta prywatność

Niestety, dziwny jest ten świat. Hackerzy tylko czekają na kolejną wrażliwość inteligentnych systemów, które tak łatwo wykorzystać przeciwko nam. Czy mamy się tego bać? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Na razie, raport firmy Check Point Research wskazuje, że Amazon Alexa była narażona na potencjalne cyberataki, lecz takowych jeszcze nie potwierdzono.

https://www.tabletowo.pl/oiot/amazon-alexa-podatnosc-hakerzy/

Google natomiast powraca do swojego kontrowersyjnego planu z 2019 roku. Asystent na urządzeniach Home będzie przesyłał nagrania do oceny w celu ulepszenia modeli sztucznej inteligencji, które go napędzają. Oczywiście, amerykański gigant już jest jak wielki brat, który ciągle słucha. Google zapewnia, że nie odczujemy nowego podejścia do starego planu na naszej prywatności.

https://www.tabletowo.pl/oiot/asystent-google-ocena-nagran-uzytkownikow/

Weź sprawy w swoje ręce

Nie wszystko jednak stracone. Do ochrony naszej cyfrowej prywatności możemy użyć systemów VPN i pogrzebać w ustawieniach naszego asystenta głosowego. A co z prywatnością fizyczną? Inteligentny monitoring istnieje nie od dziś. W roku 2020 jest jednak lepszy (i tańszy) niż kiedykolwiek wcześniej. Na oiot.pl mamy również wiele dogłębnych recenzji takich urządzeń.

https://www.tabletowo.pl/oiot/inteligentny-system-alarmowy-z-kamera-od-netatmo/

Ułatwmy sobie życie

Prywatność to zapewne nie jedyny problem w życiu człowieka XXI wieku. Inteligentne urządzenia mogą pomóc nam je ułatwić.

Oto jedno z nich / fot. Natural Fusion

Weźmy na przykład Natural Fusion 2.0 – mały sanityzator, który zabija bakterie, a co za tym idzie – przykre zapachy. Możemy go użyć w butach, torbach, a nawet samochodach.

https://www.tabletowo.pl/oiot/natural-fusion-20-sanityzator/

Koniec wakacji, a nie atrakcji

Dobrych wiadomości również jest bez liku. Chociażby już po tegorocznych wakacjach Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadzi aukcję kolejnego pasma sieci 5G – o częstotliwości 3,6 GHz. To więc nie koniec naszego snu o nowym standardzie sieci mobilnej, który wspomoże całą gospodarkę w czasach 4. rewolucji przemysłowej.

https://www.tabletowo.pl/oiot/kolejne-pasmo-5g-w-polsce-juz-po-wakacjach/

Parostatkiem w piękny rejs… z VR

W czasach pandemii japoński biznesmen Katsuo Inoue postanowił odwiedzić Włochy w nietypowy sposób – w wirtualnej rzeczywistości. Japońskie linie samolotowe First Airlines stworzyły symulację podróży do obcych krajów – platforma wirtualnej rzeczywistości zapewnia wrażenia z lotu i zwiedzania wybranych państw, a obsługa linii First Airlines zajmuje się tworzeniem autentycznych doświadczeń kulinarnych.

Co najlepsze – ten sposób podróży jest dostępny dla każdego, kto gotów jest wystarczająco zapłacić.

https://www.tabletowo.pl/oiot/wakacje-w-vr-first-airlines-japonia/

Zawsze podobał mi się koncept pierwszej iteracji Google Glass. Okulary rodem z filmów sci-fi… do dziś pozostają urządzeniem, którego nie mogę się doczekać. Coraz mniej firm decyduje się jednak na rozwój tej technologii. Być może jedna z ostatnich z nich, Nreal, stworzy produkt, na który tyle czekaliśmy.

https://www.tabletowo.pl/oiot/nreal-okulary-ar-nastepca-google-glass/

Spojrzenie w przyszłość

Czy przezroczysty telewizor brzmi futurystycznie? Nie powinien, ponieważ to już rzeczywistość.

Tak, to rzeczywistość / fot. Xiaomi

Xiaomi zaprezentowało 55-calowy telewizor Mi TV LUX OLED Transparent Edition, który jest wyposażony w przezroczysty wyświetlacz. To nie jedyna z jego interesujących funkcji – oferuje także m.in częstotliwość odświeżania 120 Hz. Ciekawi mnie jednak, jak taki telewizor będzie wyglądał przed fototapetą na ścianie…

https://www.tabletowo.pl/oiot/xiaomi-przezroczysty-telewizor/

Wystarczająco futurystycznie musi brzmieć jednak rok 2025. Jak będzie wyglądał rynek Smart Home za 5 lat? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z Irlandii.

Opis ich nowego badania znajdziecie poniżej. To na pewno gratka dla wszystkich inwestorów.

https://www.tabletowo.pl/oiot/rynek-smart-home-2025-badanie/

Pora na akcję

To nie wszystko. Na ojocie mamy wiele więcej artykułów o sztucznej inteligencji, 5G, IoT, a także recenzji ciekawego sprzętu. Weź więc przyszłość w swoje ręce – czytając oiot.pl.