Wacom One – tablet graficzny, który współpracuje też ze smartfonami

Osoby bardziej kreatywne artystycznie ode mnie na pewno są dobrze zaznajomione z tematyką tabletów graficznych. Korzystając z okazji, jaką dla producentów z całego świata są targi CES 2020, znany japoński producent sprzętu tego typu zaprezentował pierwszy w portfolio model obsługujący łączność z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w Androida. Poznajcie Wacom One.

Jeszcze jakiś czas temu, na rynku cyfrowego tworzenia grafik, produkty firmy Wacom były niemalże bezkonkurencyjne. Apple postanowiło przełamać ten impas, czego skutecznym dowodem jest rysik Apple Pencil, zwłaszcza 2. generacji, w duecie z iPadem. Swego rodzaju odpowiedzią miał być zaprezentowany podczas targów CES 2019 tablet Wacom Cintiq 16. Jednak wraz z początkiem roku 2020 okazuje się, że iPad nadal oferuje całkiem sporo jako urządzenie twórcze i japońska firma musiała pokazać jeszcze więcej, aby skusić tych, którzy na graficzną stację roboczą chcą wydać raczej niewiele.

Reklama

Wacom One – najtańszy tablet graficzny LCD producenta

Wacom One to 13-calowy tablet graficzny wyposażony w ekran LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Czy jest w tym coś rewolucyjnego? Właściwie nic, oprócz ceny – Wacom One ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu za kwotę rzędu 400 dolarów.

Oczywiście niska cena niesie za sobą pewne ograniczenia. Zasadniczym jest ograniczona możliwość wyświetlania kolorów, gdyż ekran pokrywa ledwie 72% gamy NTSC. Oznacza to, że Wacom One niekoniecznie będzie nadawał się do prac wymagających niezwykle dokładnego podejścia do barw. Jest jednak coś, co może skusić przyszłych posiadaczy do zakupu właśnie tego modelu, a jest to wsparcie dla urządzeń mobilnych z systemem Android na pokładzie.

Oczywiście Wacom One wspiera też iOS, ale powiedzmy to sobie głośno – osoby, które mają już iPada raczej zainwestują czterysta złotych w rysik Apple Pencil, niż czterysta dolarów w kolejne urządzenie. Jednak ci, którzy preferują ekosystem oparty o zielonego robocika, mogą skorzystać ze specjalnej przejściówki łączącej smartfon lub tablet z tabletem graficznym i… po prostu działać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wacom One rozszerzył funkcjonalność każdego laptopa, zarówno tego z Mac OS, jak i Windowsem – po prostu to łączność z Androidem jest tutaj tak rewolucyjna.

Wacom obiecuje, że tablet graficzny One będzie dla urządzeń z Androidem tym, czym Apple Pencil dla iPadów. Warto jednak nadmienić, że w tym przypadku kluczowy nie jest sam rysik – sporą nowością jest to, że konsumenci mogą używać posiadanych przez siebie stylusów od producentów, jak Lamy, Samsung czy Staedtler. Słowem – dla każdego coś dobrego.

Psst! Nie zapomnijcie, że nowo zaprezentowany Wacom One, to nie to samo, co dostępny niegdyś w biedronce One by Wacom ;)

źródło: Gizmodo, Android Central