W trzecim kwartale 2013 ceny tabletów mogą spaść nawet o 20% (zaktualizowano)

Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie 2013 roku ceny tabletów internetowych znacząco spadną. Zorientowane w sytuacji źródła donoszą, że przyczyną będzie wojna między firmami MediaTek i Qualcomm będącymi wiodącymi producentami podzespołów dla urządzeń mobilnych. MediaTek jest koncernem, który zyskał popularność wśród chińskich twórców telefonów komórkowych i „dachówek” dzięki atrakcyjnej polityce cenowej. Qualcomm natomiast chce zaistnieć na rynku urządzeń budżetowych. Dotychczas produkowane przez niego układy kojarzyły się z wysoką półką i wielkimi markami. Qualcomm chce to zmienić i rozszerzyć portfolio o procesory zaprojektowane z myślą o chińskich firmach składających sprzęt typu „white box”, licencjonowany i pozbawiony naklejki z logo znanego producenta. Dziś w chińskim mieście Schenzhen odbędzie się forum Qualcomm Reference Design, na którym Qualcomm zaprezentuje swoje rozwiązania, a także poinformuje o współpracy podjętej ze wschodnimi twórcami elektroniki.

Co to dla nas znaczy? Jeśli jesteście uważnymi obserwatorami polskiego rynku, zauważyliście, że wiele z debiutujących na nim tabletów pochodzi z Chin. Jeśli koszta podzespołów i produkcji spadną, w sklepach pojawią się urządzenia cechujące się jeszcze mocniejszą specyfikacją (Qualcomm słynie z wysokiej jakości procesorów, czego dobrym dowodem jest niedawno przetestowany układ Snapdragon 800) i atrakcyjniejszą ceną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku za mniej niż 150 dolarów będziemy mogli kupić sprzęt o możliwościach równych lub przekraczających te oferowane przez wycenionego na 199 dolarów Google Nexusa 7.

Wracając do zimnej wojny między Qualcommem a MediaTekiem, nie możemy zapomnieć, że obie firmy nie konkurują wyłącznie ze sobą. Są inni gracze, chociażby Allwinner i Rockchip, którzy na pewno nie spoczną na laurach. Cokolwiek wydarzy się na rynku, jednego możemy być pewni – klienci tylko na tym zyskają.

AKTUALIZACJA:

Ah, ta różnica czasu. Na forum Qualcomm Reference Design zaprezentowano dwu- lub czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200 wykonany w technologii 28 nm. Wyposażono go w modem HSPA+, wsparcie dla aparatów maksymalnej rozdzielczości aparatu 8 Mpix i kamery internetowej 5 Mpix, obsługę kilku kart SIM jednocześnie oraz, co czyni go kompatybilnym z systemami Android, Windows Phone oraz Firefox OS, wydajny układ graficzny Adreno 302.

via DigiTimes