W skrócie: tapeta z Ubuntu 18.10 została udostępniona. Escuela Linux przetłumaczony na język angielski

Tapety z systemów Ubuntu to moim zdaniem jedne z najładniejszych i najbardziej klimatycznych jakie istnieją. Tak się składa, że właśnie została udostępniona kolejna, pochodząca z Ubuntu 18.10. Co równie ciekawe, jedna z najstarszych edukacyjnych dystrybucji Linuksa została wydana w języku angielskim, co pozwala na szersze wykorzystywanie tego systemu.

Tapeta z Ubuntu 18.10

Tak jak wspomniałem we wstępie, tapety z systemów Ubuntu są moim zdaniem jednymi z najbardziej klimatycznych, jakie można odnaleźć w internecie. W charakterystyczny sposób, na gradientowym tle, przedstawiają one zwierzątko, do którego nawiązuje nazwa danej wersji OS-a. Ubuntu 18.10 zostało nazwane Cosmic Cuttlefish, a więc na grafice możemy dopatrzyć się… mątwy. Oczywiście wcale nie trzeba instalować nowej wersji systemu od Canonical, aby mieć tę tapetę – jak możecie zobaczyć poniżej, pasuje ona nie tylko do środowiska graficznego Ubuntu ;).

Escuela Linux dostępny w języku angielskim

Escuela Linux to jedna z najstarszych szkolnych dystrybucji Linuksa, która liczy sobie już 20 lat. Niestety, była ona skierowana głównie do hiszpańskojęzycznych uczniów, bo po prostu… nie została udostępniona w innych językach. Aż do teraz – autorzy przygotowali wersję tego systemu w języku angielskim, dzięki czemu z łatwością korzystać mogą z niej uczniowie innych krajów, w tym oczywiście Polski.

Escuela Linux został stworzony specjalnie na potrzeby szkolnych pracowni. Uczeń z łatwością może korzystać z komputera bez stresu, że coś może zostać uszkodzone, a także otrzymuje pełen zestaw potrzebnego oprogramowania. Nauczyciel ma możliwość nie tylko sprawowania kontroli nad tymi urządzeniami, ale również za pomocą prostej komendy może usuwać i przywracać programy do stanu początkowego.

Escuela Linux korzysta z bardzo lekkiego środowiska graficznego o nazwie Enlightenment, dzięki czemu ma bardzo niskie wymagania sprzętowe – do uruchomienia tego OS-a wystarczy zaledwie 512 MB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 50 GB.

Tak jak wspomniałem, system na start oferuje pełen zestaw potrzebnych programów. Znajdziemy tam między innymi Epoptes, które pozwala na zarządzanie całą grupą komputerów w pracowni informatycznej czy pakiet biurowy w postaci LibreOffice, FreeOffice lub OnlyOffice. Potencjalny uczeń może skorzystać także z wybranej przez siebie przeglądarki internetowej. Nie zabrakło nawet oprogramowania do nauki, takiego, jak pozwalający na programowanie w Logo KTurtle, GeoGebra czy GCompris służący do nauki interfejsu komputera dla najmłodszych.

Źródło: OMG!Ubuntu, It’s FOSS