W przyszłym roku smartfony przyśpieszą jeszcze bardziej

Wydaje Ci się, że topowe smartfony, takie jak Samsung Galaxy S7 czy iPhone 6s, są szybkie? Poczekaj do 2017 roku. Szykuje się niezłe przyśpieszenie.

Z pewnością słyszeliście o architekturze ARM wykorzystywanej w urządzeniach mobilnych. Produkuje je brytyjska firma o tej samej nazwie. Architektura stworzona przez ARM wykorzystywana jest zarówno przez Apple, jak i Samsunga czy innych producentów w procesorach i chipach. A teraz firma twierdzi, że na przyszły rok szykuje się spore przyśpieszenie procesorów oraz znacznie lepsza wydajność baterii smartfonów i tabletów.

James Bruce z ARM Holdings udzielił niedawno wywiadu, w którym zapowiedział dwa nowe chipy ARM. Pierwszy to architektura ARM dla procesorów – Cortex-A73, drugi zaś – dla chipów graficznych (Mali-G71). Zdaniem przedstawiciela ARM oba chipy mają poprawić wydajność urządzeń mobilnych od 30% w porównaniu z obecnymi modelami dostępnymi na rynku.

Z kolei Mali-G71 jest o ponad 50% szybszy od swojego poprzednika. Oba chipy są mniejsze i działają na nowej, bardziej wydajnej architekturze. Jak dotąd już 10 partnerów postanowiło wykorzystać nowe rozwiązania ARM – w tym takie firmy jak Samsung, HiSilicon, Marvell czyMediaTek. Oba chipy ARM pozwalają też na lepsze wykorzystanie baterii – np. Mali-G71 potrzebuje jej do pracy o 20% mniej niż jego poprzednik z tego roku.

Nowe rozwiązania pojawią się w przyszłorocznych smartfonach. ARM szacuje, że w 2017 roku sprzedanych zostanie 1,5 mld smartfonów wykorzystujących rozwiązania firmy.

Źródło: CNet