samsung fingerprint

W przyszłości uruchomimy silnik samochodu poprzez zeskanowanie odcisku palca

Używanie odcisku palca do odblokowania smartfona już chyba zdążyło wejść nam w nawyk. Nic dziwnego, to rozwiązanie stało się bardzo powszechne i jest już stosowane w urządzeniach z najniższej półki. Niewykluczone, że w przyszłości w podobny sposób będziemy uzyskiwać dostęp do naszych samochodów.

Jak na razie prym wiodą różnego rodzaju systemy bezkluczykowe. O standardowych stacyjkach część kierowców mogła już zapomnieć. Nie ma potrzeby przekręcania kluczyka, nie ma nawet potrzeby jego wyjmowania. Jak już jednak niejednokrotnie zostało udowodnione, jest to rozwiązanie wygodne nie tylko dla właścicieli pojazdów, ale również złodziei trudniących się ich kradzieżą.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę nie tylko producenci samochodowi, ale również firmy ubezpieczeniowe. Stąd próby opracowania takiego systemu, który wciąż będzie jak najmniej kłopotliwy dla właścicieli aut, ale jednocześnie zapewni większe szanse na to, że o poranku pojazd będzie stał w tym samym miejscu, w którym wieczorem został zaparkowany.

Pod uwagę branych jest wiele opcji, między innymi właśnie zastosowanie skanera linii papilarnych. W grę wchodzi jednak także system rozpoznawania twarzy czy skanowania siatkówki oka. Rozpoczęcie prac nad rozwiązaniem umożliwiającym nie tylko otwieranie drzwi, ale również uruchamianie silnika poprzez przyłożenie palca w odpowiednie miejsce potwierdzają przedstawiciele Synaptics.

Jak powiedział Godfrey Cheng, wiceprezes firmy, nowe rozwiązanie nie wyeliminuje całkowicie z użytku obecnie znanych systemów bezkluczykowych. Te wciąż będą stosowane, ale dodatkowo zostaną wsparte przez systemy, które uniemożliwią lub utrudnią złodziejowi kradzież samochodu. W przyszłości Synaptics ma też pochylić się nad możliwością zabezpieczenia auta z wykorzystaniem wzroku, słuchu czy głosu.

Firma widzi tutaj również kolejną szansę na personalizację różnego rodzaju opcji. Wraz z zeskanowanym odciskiem palca system może przechowywać ulubione ustawienia takie jak pozycja za kierownicą czy muzyka. Wtedy natychmiastowo po rozpoznaniu osoby, która uruchamia silnik, będzie mógł je do niej dostosować.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/09/11/tesla-wlamanie-otwarcie-drzwi-2-sekundy/

Źródło: Carscoops