(fot. Pexels)

W iOS 12 Safari chroni użytkowników przed utratą poufnych danych

Wraz z rozwojem technologii powstają kolejne narzędzia, za pomocą których hakerzy zdobywają poufne dane od użytkowników. Oczywiście, producenci oprogramowania próbują temu zapobiegać, lecz zazwyczaj jest tak, że są o jeden krok za przestępcami. Apple chce przed nimi chronić swoich klientów i w najnowszej wersji Safari zaimplementowało system, który ma za zadanie wychwytywać i blokować wyświetlanie fake’owych klawiatur.

Jeszcze nie tak dawno za najbezpieczniejszy system mobilny uchodził BlackBerry OS. Gdy producent stwierdził, że kończy nad nim prace i nie będzie dalej rozwijany, Google wraz z Apple zaczęły przykuwać większą uwagę do bezpieczeństwa swojego oprogramowania. Okazuje się, że Safari w najnowszym iOS 12 otrzymało nową funkcję, która w znaczącym stopniu powinna zabezpieczyć użytkowników przed nieuczciwymi praktykami.

Od kilku lat można spotkać się z wieloma przestrogami o aplikacjach i procesach śledzących każde naciśnięcie klawisza klawiatury i wysyłających dane dalej. W najnowszej odsłonie Safari, która jest dostępna na iOS 12, dodano system blokujący wszelkie tego typu praktyki. Dzięki temu, w przypadku, gdy w widoku pełnoekranowym strona internetowa (np. podczas oglądania filmu) bądź aplikacja (np. gra) wyświetli klawiaturę, to użytkownik otrzyma ostrzeżenie. W przeciwnym wypadku, użytkownik mógłby za jej pomocą zalogować się na swoje konto bankowe, a login i hasło zostałyby przejęte przez nieuprawnione do tego osoby.

Jeśli na swoich urządzeniach macie już zainstalowany iOS 12, to w prosty sposób możecie sprawdzić nowe zabezpieczenia. Wystarczy w Safari wejść na portal YouTube, uruchomić wybrane wideo w trybie pełnoekranowym i na dole ekranu zacząć szybko klikać, imitując pisanie na klawiaturze. Jeśli odpowiednio dobrze to zrobicie, powinien pojawić się komunikat ostrzegający, że dana witryna może wyświetlać nieprawdziwą klawiaturę. Co ciekawe, próbowaliśmy to sprawdzić na iPhone 7 Plus i nie pojawiło się ostrzeżenie. Z tego co udało mi się ustalić, to niektórzy użytkownicy też z tym mają problem, za to nie występuje on w przypadku iPadów. Mam nadzieję, że niedługo podobne systemy ochronne zostaną wprowadzone do innych przeglądarek mobilnych.

fot. Phone Arena

Źródło: Phone ArenaReddit