W F-Droid pojawiła się aplikacja Tutanota – otwartoźródłowa skrzynka pocztowa z szyfrowaniem end-to-end

Pozwolę sobie stwierdzić, że wielu z Was zapewne korzysta z usług pocztowych Gmail. Cóż, sam to robię od kilku długich lat, a ekosystem Google’a pochłonął mnie niemalże w całości. Nie wszystkich jednak taki stan rzeczy może zadowolić, bowiem rozumiem, że skanowanie prywatnych wiadomości przez giganta nie jest zbyt miłe. Dla takich osób powstała poczta Tutanota, którą możecie znaleźć w sklepie z wolnym i darmowym oprogramowaniem F-Droid.

Tutanota to, w skrócie, skrzynka mejlowa, która oferuje automatyczne szyfrowanie wiadomości end-to-end. Dodatkowo usługa ta jest darmowa i otwartoźródłowa. Był jednak pewien problem z wygodnym korzystaniem z poczty na urządzeniach mobilnych. Na szczęście twórcy wydali mobilnego klienta swojej usługi, który można pobrać i zainstalować ze sklepu z aplikacjami F-Droid. Jak działa ten program?

Reklama

Aplikacja Tutanota

Cóż, na tle innych aplikacji pocztowych nie wygląda ona na dosyć rozbudowaną. Design został zachowany w Material Design, choć trudno mi przyznać, że program wygląda nadzwyczaj ładnie. Gdy pociągniemy od lewej strony, wysuniemy menu, skąd możemy przejść do Odebranych, Wysłanych wiadomości czy do spamu. W prawym, górnym rogu natomiast znajdziemy przycisk, po którego dotknięciu pojawi nam się drugie menu. Stąd na przykład możemy przejść do ustawień programu.

Co ciekawe, animacja otwarcia tego menu się zacina. Nie wiem czy to wynika z obecności procesora Kirin w moim urządzeniu, czy to po prostu taka charakterystyka aplikacji. W ustawieniach możemy zmienić hasło do konta, uruchomić dwustopniowe uwierzytelnianie czy przejrzeć aktywne sesje.

Nie podoba mi się kompletnie ekran tworzenia nowej wiadomości. Mejla piszemy w oknie, które nie jest zbyt wygodne. Wolałbym, aby miejsce to wypełniło cały wyświetlacz. To znacznie ułatwiłoby pisanie wiadomości.

Oczywiście nawet, jeśli piszemy mejla do kogoś, kto ma skrzynkę pocztową w innej domenie, to i tak możemy go zaszyfrować. Wystarczy wpisać hasło, którym posłużyć się będzie musiał odbiorca. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda.

Reasumując…

Skrzynka Tutanota to dobra alternatywa dla Gmaila, zwłaszcza dla kogoś, kto chce mieć na smartfonie tylko i wyłącznie usługi open source. Zastanawiam się jednak ile takich osób jest. Poza tym, Tutanota to naprawdę dobra skrzynka pocztowa, która rzeczywiście dba o nasze bezpieczeństwo.

Pobierz aplikację z F-Droid