VideoLan informuje: VLC na Androida nie dla smartfonów Huawei

Wyobraźmy sobie taki scenariusz: w nasze ręce wpada film, który koniecznie chcemy obejrzeć. Umieszczamy plik w komputerze z narastającym podekscytowaniem i niecierpliwością. Wyświetla się okno dialogowe, gdzie dwukrotnie klikamy na ikonę w oczekiwaniu na początek odtwarzania. Jeszcze szybki rzut oka na rozszerzenie pliku, którego wcześniej nie zauważyliśmy i okazuje się, że wygląda nieco egzotycznie. Zamiast pierwszej sceny widzimy komunikat o niewłaściwym formacie pliku. Do wyboru zostało szukanie odpowiednich kodeków na własną rękę, pożegnanie się z seansem lub zaopatrzenie w program VLC.

Właściciele smartfonów Huawei mogą nie być zachwyceni

Huawei tworzy naprawdę dobre jakościowo urządzenia. Wystarczy wspomnieć, że model P20 Pro powala na kolana nocnymi zdjęciami. Firma zajmuje też trzecie miejsce w rankingu największych producentów smartfonów na świecie.

Zdecydowana większość sprzętów Huawei kontrolowana jest przez Androida, w jego mocno zmienionej formie przez autorską nakładkę EMUI. Dla deweloperów aplikacji bywa to jednak kłopotliwe. Do tego stopnia, że VideoLAN zdecydował się w tym tygodniu dodać smartfony tego producenta do czarnej listy.

To nie bezpodstawna decyzja

Sam odtwarzacz VLC jest popularnym programem do przeglądania lokalnych multimediów na różnych platformach, w tym na Androidzie. Niestety, nie współpracuje on najlepiej z EMUI. Jak wskazują twórcy, problemem jest agresywne ubijanie działających w tle aplikacji, które nie są autorstwa Huawei.

Stwarza to problemy z odtwarzaniem dźwięku w tle. Ten temat poruszany jest nie tylko na forum poświęconym programowi, ale też w recenzjach dostępnych w Sklepie Play. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dalszym ciągu zainstalować aplikacje z pliku APK, jeżeli ktoś będzie tego chciał. Sytuacja ta ma trwać do czasu zmiany polityki Huawei.

Teraz piłeczka jest po stronie producenta. To od niego zależy, czy i kiedy wprowadzi odpowiednie zmiany. Też macie problemy z działaniem omawianej aplikacji na swoich smartfonach? Macie jeszcze do niej dostęp? Dajcie znać, jak sytuacja wygląda w Waszym przypadku, ponieważ na przykład Grzesiek z naszej redakcji nadal bez problemu może pobrać VLC na Androida ze Sklepu Play na swojego Huawei Mate 9, czego dowodzi poniższy zrzut ekranu:

fot. Tabletowo.pl

Źrodło: 9to5Google, Twitter