Vimeo uruchamia kanał wyłącznie dla filmów holograficznych, wyświetlanych na Looking Glass

Hologramy to domena filmów science-fiction i w formie, w której można takie trójwymiarowe obrazy tam zobaczyć, raczej nieprędko pojawią się w naszych domach. Nie znaczy to jednak, że nie eksperymentuje się z rozwiązaniami, które mają za zadanie imitować projekcję obrazów z efektem głębi, uzyskiwanym bez pomocy dodatkowych okularów. Serwis Vimeo zamierza je wspierać, otwierając kanał ze specjalnymi klipami wideo.

Kanał ten będzie poświęcony w gruncie rzeczy tylko jednemu, specyficznemu typowi filmów holograficznych, tworzonych dla posiadaczy wyświetlaczy od Looking Glass Factory. Firma ta otworzyła zbiórkę crowdfundingową dla urządzenia Looking Glass, które umożliwia oglądanie materiałów z efektem hologramu. Zabawka nie jest tania, gdyż kosztuje 399 dolarów – i jest to cena dotycząca wczesnej wersji urządzenia. Ogólnodostępny sprzęt będzie kosztował już 600 dolarów.

Looking Glass jest 8,9-calowym wyświetlaczem zbudowanym tak, by imitować efekt hologramu. Patrząc na treści na nim wyświetlane, ma się autentyczne wrażenie oglądania przestrzennego obrazu, a nie płaskich zdjęć. Producent oferuje specjalne oprogramowanie, które pozwala na tworzenie materiałów, które mogą być na takim ekranie wyświetlane.

Vimeo postanowiło poprzeć ten projekt, otwierając specjalny kanał na swojej platformie, by twórcy mogli tam umieszczać efekty swojej pracy, a właściciele Looking Glass mieli co oglądać na swoich drogich holograficznych urządzeniach. Co prawda na ten moment dostępnych jest tylko kilka filmów demonstracyjnych, ale producenci ekranu, jak i Vimeo, mają nadzieję, że pomysł „chwyci” i ludzie zechcą zapoznawać się z takimi przestrzennymi materiałami.

Wydaje się jednak, że wszystko pozostanie w fazie uśpienia, dopóki cenowy próg wejścia dla tego typu sprzętu pozostanie tak wysoki. 600 dolarów za ekran, który pozwala na obejrzenie kilku filmików w wersji hologramu? Fajny bajer, ale raczej nie za takie pieniądze.

https://www.tabletowo.pl/2017/07/06/hologramy-nologram-star-wars/

źródło: Vimeo przez Engadget